« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 3 godine i 11 mjeseci
VJEŽBAJTE

Već i lagana aktivnost smanjuje rizik od depresije

Znate li da se za svakih 60 minuta koje osoba dnevno provela na kauču, simptomi depresije su se povećali za deset posto

Trčite, šetajte... bilo što!
Trčite, šetajte... bilo što! (Arhiva)
Više o

depresija

,

vježbanje

,

aktivnost

Sjedenje je opasna stvar - dovoljno je sjediti na fotelji sat vremena i već će vam simptomi depresije povećati za 10 posto, vjerovali iili ne.

Djeca koja satima na dan sjede imaju veću vjerojatnost obolijevanja od depresije u dobi od 18 godina, istraživanje upozorava.

Znanstvenici su pratili razinu aktivnosti 4,200 osoba između 12 i 16 godina. Zatim su ih testirali pomoću testova za utvrđivanje mentalnog zdravlja, prenosi Daily Mail.

Za svakih 60 minuta koje je osoba dnevno provela na kauču, simptomi depresije su se povećali za deset posto do 18. godine.

Čini se da i lagana aktivnost suzbija negativne efekte, što je samo još jedan razlog da se djecu i mlade potiče na razne zadatke po kući.

Voditelj istraživanja Aaron Kandola, doktorand sa Sveučilišta u Londonu, rekao je da rezultati pokazuju kako su "mladi koji su neaktivni na duži period kroz dan u adolescenciji imaju veći rizik od depresije do 18. godine".

Akcelerometri su korišteni kako bi se pratilo kretanje ispitanika kroz najmanje deset sati i najmanje tri dana.

Uređaji su bilježili bave li se djeca laganom aktivnošću, kao što su hodanje ili sviranje instrumenta, umjerenom do jakon tjelesnom aktivnošću, kao što su trčanje ili vožnja biciklom, ili su u stanju mirovanja.

Proučavane su tri skupine: 12-godišnjaci, 14-godišnjaci i 16-godišnjaci.

Depresija se procijenila upitnikom u kojem su ispitanici odgovarali na pitanja o simptomima, kao što su loše raspoloženje, osjećaj nezadovoljstva i loša koncentracija.

Između dobi od 12 i 16 godina bilježi se pad ukupne tjelesne aktivnosti grupe.

Lagana aktivnost je pala sa prosječnih pet sati i 26 minuta na četiri sata i pet minuta, dok se povećala razina mirovanja sa prosječnih sedam sati i deset minuta na osam sati i 43 minute.

Neki rezultati ukazuju na to da lagana i umjerena do jaka aktivnost u ranoj dobi pozitivno utječe na mentalno stanje mladih kasnije u životu, ali nije jasno je li lagana aktivnost manje vrijedna po tom pitanju od umjerene do jake aktivnosti.

"Zabrinjavajuće je da se vrijeme koje mladi provode neaktivno godinama konstantno povećava, a nedostaje kvalitetnih istraživanja koja proučavaju povezanost neaktivnosti sa mentalnim zdravljem", izjavio je Kandola i dodao da se čini kako se broj mladih ljudi s depresijom također povećava, a njihovo istraživanje potencijalno otkriva vezu sa neaktivnim životom, prenosi Daily Mail.

04.02.2021. 18:01:00
Novi komentar
nužno
nužno