« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 11 godina i 7 mjeseci
DIJETE

Mršavite zdravo dok spavate

Revolucionarna metoda njemačkih stručnjaka kojom gubimo višak kilograma u ritmu biološkog sata

Mršaviti možete i dok spavate
Mršaviti možete i dok spavate (Shutterstock)
Više o

dijeta

,

zdravlje

,

prehrana

,

mršavljenje

,

biološki sat

Atkinsova, Montignacova, UN-ova, u zoni, ananasova... vjerojatno tek neznatan broj neinformiranih ne zna da su to neke od najpoznatijih dijeta. Nije ni čudo - dijete su postale dio opće kulture, a većini nas one su i način života, čemu u prilog govori i činjenica da je 70 do 80 posto žena i 20 do 30 posto muškaraca barem jedanput pokušao držati dijetu.

Jedna od najnovijih je ona koja tvrdi da ćete smršavjeti u snu. Zar je to moguće? Iako zvuči nevjerojatno, autori knjige ‘Mršavite u snu’ tvrde da je mršavljenje u snu moguće ako su za to ispunjeni određeni uvjeti. Primjerice, ako za večeru pojedete pizzu sa salamom, mršavljenje u snu ne funkcionira.

Ništa bez kretanja

Osim odvojene inzulinske prehrane, dijeta 'mršavljenja u snu' uključuje i redovito vježbanje koje zaokružuje cijelu priču. U odabiru sporta odriješene su vam ruke, ali ne bi bilo naodmet posavjetovati se s liječnikom ili stručnjakom koji će vam pomoći odabrati najučinkovitiji sport za vas. U svakom slučaju počnite lagano - i penjanje stubama početak je vitkog života... 

 

Naprotiv, vjerojatno ćete se probuditi još teži. No, ako uzmete obrok bogat bjelančevinama i bez ugljikohidrata te dovoljno spavate, tada će se noću pokrenuti topljenje masti - i vi ćete u snu smršavjeti. No, o čemu je zapravo riječ? Mršavljenje u snu nije nikakva nova modna dijeta, nego se temelji na studijama svjetskih znanstvenika koje je usavršio jedan njemački liječnik.

Inzulinska odvojena prehrana

Iza njemačkog internista dr. Detlefa Papea petnaest je godina iskustva s osobama koje pate od prekomjerne težine. Iz toga su proizašle nove spoznaje koje su primijenili nutricionist dr. Rudolf Schwarz s dr. Papeom na zaposlenicima jednog poduzeća u Kölnu.

Studiju je pratio program kretanja Elmara Trunz-Carlisija. Na početku svojih istraživanja postavili su pitanje: ‘Zašto se debljamo?’ Uglavnom zbog toga što previše jedemo, ali i zbog toga što više jedemo nego što trošimo. Usto, često jedemo pogrešnu hranu u pogrešno vrijeme. Stoga je stručni tim osmislio program te ga zatim ukoričio u knjigu u kojoj iznosi svoju revolucionarnu metodu u kojoj nam biološki sat može pomoći da smršavimo.

Riječ je o metodi uz koju ne morate gladovati i koja će vam pomoću inzulinske odvojene prehrane i kretanja pokazati put natrag u dinamičan i zanimljiviji život. Početak priče je, naravno, u - glavi. Jer hranimo se ne samo zato što smo gladni i jer nam treba energije. Hrana nam pomaže da lakše prevladamo probleme, hranom tjeramo loše raspoloženje, zaboravljamo stres na poslu ili ublažavamo dosadu.

Tri obroka s razmakom od 5 sati, ali bez grickalica

DORUČAK - I nomadi i ratari trebali bi doručkovati  ugljikohidrate - kruh, marmeladu, med, müsli i slično, kako bi se dobila potrebna energija za dan. Između obroka treba proteći pet sati, ali bez grickalica!), jer se samo tako zaustavlja proizvodnja 'hormona debljanja' tj. inzulina.

RUČAK - U podne je na programu zdrava miješana prehrana. Preporučuje se uravnotežena mješana hrana s ugljikohidratima (riža, krumpir, tijesto) u obliku priloga, pića i slatkih jela što se kombinira s namirnicama koje sadrže bjelančevine (meso, mliječni proizvodi).

VEČERA - Za večeru se polažu temelji za razgradnju masti tijekom noći. Mnogo bjelančevina u kombinaciji s povrćem i salatama ne samo da će vas zasititi, nego će uvesti i procese koji omogućuju mršavljenje u snu. Ako jednom malo zgriješite, sve se može popraviti sutradan..

Ratari i nomadi

A upravo je paradoksalno što jedući, da bismo se utješili, dobivamo višak kilograma i tu počinju misli o dijeti... Ključnu ulogu u mršavljenju ima inzulin, ‘hormon debljanja’ koji možemo regulirati jednostavnim mjerama i tako spriječiti da se u masnom tkivu taloži još više energije i da se debljamo. Pravilnom prehranom i kretanjem inzulin se stavlja pod kontrolu i aktiviraju se tri hormona vitkosti - adrenalin, noradrenalin i hormon rasta. Oni otvaraju izlazna vrata masnoga tkiva te otapaju mrska spremišta masti.

Autori prije svega nude kratak test kojim se određuje kojim prehrambenim pratipovima pripadamo - ratarima ili, pak, nomadima te prema tome možemo odrediti koja nam hrana odgovara i što tijelo može dobro upotrijebiti. Jer, naše tijelo, ovisno o tipu, različito reagira na ugljikohidrate i bjelančevine. Pretile osobe gube težinu prema pratipu i postupno, a da se ne moraju bojati jo-jo učinka, jer temljeno načelo odvojene inzulinske prehrane jest živjeti i jesti u pravilnom ritmu - tri puta na dan, a između svakog obroka bi trebalo napraviti stanku od pet sati.

15.11.2012. 22:30:00
Novi komentar
nužno
nužno