« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 22 dana i 10 sati
SAVJETI

Jedna jako loša jutarnja navika

Prema mišljenju kardiologa, ovo je definitivno najgora jutarnja navika koju bi trebali brzo promijeniti

Ehhh
Ehhh (Arhiva)
Više o

loše navike

,

jutro

,

jutarnje navike

Naravno da svi jako dobro znamo da način na koji započnemo dan može snažno utjecati na ostatak dana, posebno kada je riječ o zdravlju srca. Ne trebamo rutinu iz filmova poput American Psycho ni motivacijske jutarnje mantre iz "hustle" kulture, ali neke osnovne zdrave navike - i izbjegavanje loših - doista mogu napraviti razliku.

Naravno da nećemo naglašavati očite stvari poput pušenja, alkohola ili vapinga odmah ujutro. No, kardiolozi upozoravaju na jednu naviku koja se čini bezazlenom, a može itekako štetiti zdravlju - i to više nego što mislimo.

Očekivano, radi se o - uzimanju mobitela u ruku... bilo da provjeravate notifikacije, čitate poruke ili upadate u spiralu reelsa i vijesti, stručnjaci savjetuju da izbjegavamo gledanje u mobitel barem prvi sat nakon buđenja.

"Nije riječ samo o hormonima stresa. Riječ je o tome kakav dan si time postavljate", objašnjava dr. Alexandra Kharazi, torakalna kirurginja iz Južne Kalifornije.

Osim što jutarnje skrolanje može izazvati tjeskobu, stres i osjećaj da propuštamo nešto (tzv. FOMO), ono nam oduzima vrijeme koje bismo mogli iskoristiti na puno korisnije načine - priprema zdravog doručka, jutarnja šetnja, meditacija, istezanje, vježbanje ili jednostavno opuštena kava s obitelji.

Višak informacija, manjak kretanja - loša kombinacija za srce

"I akutni i kronični psihološki stres povezani su s visokim tlakom i bolestima srca, uključujući infarkt i zatajenje srca", kaže dr. Paul Bhella, kardiolog i profesor medicine u Teksasu. "Ako vam jutarnje gledanje u mobitel uzrokuje stres, sve te poznate poveznice vrijede i za vas."

Osim toga, previše vremena pred ekranom često ide ruku pod ruku s manjkom kretanja, upozorava i dr. Cheng-Han Chen, intervencijski kardiolog iz Kalifornije. To povećava rizik od metaboličkih poremećaja i srčanih bolesti, uključujući povišeni tlak, kolesterol, pretilost i dijabetes tipa 2.

Umjesto da odmah posegnete za telefonom, dr. Kharazi predlaže da se ujutro pokrenete - najbolje vani, na prirodnom svjetlu. "Kratka šetnja, nekoliko yoga poza ili jednostavno istezanje na suncu može učiniti čuda. Samo ne zaboravite nanijeti SPF!"

Internet nije neprijatelj, ako ga koristimo pametno

Dr. Chen dodaje da internet i društvene mreže mogu imati pozitivnu ulogu, ali samo ako ih koristimo s granicama. To znači: ne uz mobitel odmah nakon buđenja ili prije spavanja, ne dok jedemo i ne bez vremenskih ograničenja.

"Internet može poboljšati zdravstvenu pismenost i podići svijest o važnim temama, osobito među mladima. Online zajednice također mogu biti podrška ljudima s određenim srčanim stanjima", zaključuje.

Ali sve počinje s malim, svakodnevnim izborima - a prvi sat dana je najvažniji.

13.06.2025. 08:24:00
Novi komentar
nužno
nužno