« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 22 dana i 1 sat
SAVJETI

Kako se ljeti kvalitetno hidrirati

Ljeto i visoke temperature mogu brzo dovesti do dehidracije ako ne obratimo dovoljno pažnje na unos tekućine

S vodom nema šale
S vodom nema šale (Arhiva)
Više o

ljeto

,

vrućine

,

hidracija

Dehidracija nije samo uzrok umora i glavobolja, već može utjecati na mnoge vitalne funkcije tijela, uključujući probavu, ravnotežu elektrolita i funkciju srca.

Preporučuje se slijediti nekoliko ključnih savjeta kako održati pravilnu hidraciju tijekom vrućih dana i zaštititi tijelo od negativnih učinaka dehidracije. U nastavku donosimo pet učinkovitih načina za očuvanje optimalne hidratacije.

Izbjegavajte alkohol i kofein - iako mnogi ljudi uživaju u kavi, čaju ili alkoholu, ove tekućine mogu imati diuretski učinak, što znači da potiču tijelo da izlučuje više tekućine nego što unosi. To može dovesti do dehidracije, osobito u vrućim danima. Stručnjaci preporučuju smanjenje unosa alkohola i kofeinskih napitaka jer oni mogu negativno utjecati na ravnotežu tekućina u tijelu. Ako pijete kavu ili alkohol, važno je kompenzirati taj gubitak tekućine dodatnim unosom vode.

Pijte elektrolitske napitke - u vrućim uvjetima, kada se znojimo više nego obično, osim vode potrebno je nadoknaditi i elektrolite poput natrija, kalija i magnezija. Elektroliti pomažu u ravnoteži tekućina u tijelu i podržavaju pravilno funkcioniranje mišića i živčanoga sustava. Sportski napitci s niskim udjelom šećera ili domaći napitci poput kokosove vode mogu biti izvrstan način da nadoknadite izgubljene elektrolite. Pijenje elektrolitskih napitaka posebno je važno za osobe koje provode puno vremena na suncu, bave se fizičkim aktivnostima ili su sklone znojenju.

Pijte dovoljno vode tijekom dana - najvažniji korak za održavanje hidratacije jest redovito pijenje vode. Stručnjaci preporučuju da odrasli piju najmanje 2 do 2.5 litre vode dnevno, a u vrućim uvjetima i više. Preporuka je piti male količine vode kroz cijeli dan, umjesto da čekate da postanete žedni. Žeđ je često znak da je već došlo do početne dehidracije, pa je važno biti proaktivan u unosu tekućine. Iako su druge tekućine također korisne, voda je najčišći i najzdraviji način hidratacije.

Redovito provodite kratke pauze u hladovini - tijekom vrućih dana izlaganje suncu može povećati potrebu za hidratacijom. Osim što pijete dovoljno vode, važno je povremeno uzeti pauze i provesti neko vrijeme u hladovini, posebno ako ste na suncu duže vrijeme. Previše izlaganja visokim temperaturama može povećati rizik od dehidracije i toplotnog udara. Tijelo se lakše dehidrira kad je izloženo visokim temperaturama, stoga je važno osigurati i odmor u hladnijem okruženju kako biste omogućili tijelu da se oporavi i izbjegli prekomjerno znojenje.

Uključite voće i povrće bogato vodom - osim vode, voće i povrće mogu biti izvrstan izvor hidratacije. Mnoge vrste povrća i voća sadrže veliku količinu vode, što pomaže u održavanju ravnoteže tekućine u tijelu. Krastavci, paradajz, lubenice, naranče i jagode posebno su bogati vodom. akođer, voće i povrće sadrže vitamine, minerale i vlakna koji podržavaju vašu hidraciju i opće zdravlje. Dodajte ih u obroke i užine kako biste povećali unos tekućine, a istovremeno uživali u zdravim namirnicama.

Sve u svemu, u ovo doba godine se bez bočice vode u torbi ne izlazi iz kuće.

13.06.2025. 15:01:00
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    armando
    13.06.2025. 17:34
    sta vise vode
Novi komentar
nužno
nužno