« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 8 godina i 3 mjeseca
NARAVNO

Zašto treba ograničiti buljenje u računalo?

Nije jednostavno smanjiti količinu vremena koju provodite pred računalom jer poslova u kojima se ne koristi gotovo da i nema, no svejedno vrijedi pokušati ...

Lupa li vas tjeskoba? Evo zašto se to događa
Lupa li vas tjeskoba? Evo zašto se to događa (FreeDigitalPhotos)
Više o

depresija

,

računala

,

tjeskoba

Računala i gadgeti potpuno su preuzeli živote ljudi u razvijenim zemljama, pa gotovo da i nema posla koji od vas ne zahtijeva poznavanje rada na njima. No, takav "napredak" nosi sa sobom i određene probleme - gotovo polovica odraslih osoba koje provode gotovo sedam sati dnevno buljeći u ekrane počinje osjećati tjeskobno kad su udaljene od elektronskih naprava.

Dugotrajni rad za računalima i drugim elektronskim napravama čiji ekrani emitiraju plavo svjetlo može izazvati dugoročna oštećenja vida i nesanicu, utvrdilo je istraživanje koje prenosi Daily Mail.

Prema rezultatima britanskog istraživanja zbog korištenja gadgeta i rada na računalima u večernjim satima šest od deset odraslih osoba ne spava dovoljno.

Voditelj istraživanja Richard Wiseman sa sveučilišta Hertfordshire kaže kako su ti nalazi "iznimno zabrinjavajući". Nedovoljno sna, odnosno manje od sedam sati sna kod odraslih povećava rizike pretilosti, srčanih udara, dijabetesa i raka.

"Plavo svjetlo tih uređaja potiskuje proizvodnju melatonina, hormona koji potiče san, pa je važno izbjegavati ih prije spavanja", kaže Wiseman.

Optičar Andy Hepworth kaže kako je "plavo-ljubičasto svjetlo potencijalno opasno i toksično za očnu pozadinu" i dodaje da štetu povećava gledanje bez treptanja i približavanje očiju ekranima. "Tijekom duljeg vremena to može oštetiti vaše oči".

Dugotrajno izlaganje plavo-ljubičastom svjetlu izlaže nas većem riziku razvoja makularne degeneracije koja je u kasnijoj dobi vodeći uzrok gubitka vida i za sada ne postoje učinkovite metode njezina liječenja, kaže Hepworth.

Stručnjaci ističu da za razliku od 'dobrog' plavo-tirkiznog svjetla koje pogoduje biološkom satu ono plavoljubičasto, koje emitiraju ekrani, ometa obrasce spavanja i utječe na raspoloženje.

Istraživanje je pokazalo da se gotovo polovica odraslih osoba koje provode gotovo sedam sati dnevno buljeći u ekrane počinje osjećati tjeskobno kad su udaljene od elektronskih naprava primjerice pametnih telefona.

Istraživanje je pokazalo da 55 posto ispitanika smatra da je osjećaj nelagode u očima glavni problem dugotrajnog izlaganja očiju utjecaju ekrana.

Stručnjaci kažu da je savjet koji mogu dati jednostavan - redovito pauzirati od rada na računalu i drugim elektronskim spravicama.

Ranije je japansko trogodišnje istraživanje na 25 tisuća ispitanika pokazalo da sjedenje pred računalom dulje od pet sati dnevno značajno povećava rizik od depresije.

Sve u svemu, kad izađete s posla - klonite se ekrana, barem to ...

30.09.2016. 11:01:00
Novi komentar
nužno
nužno