« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 6 godina i 11 mjeseci
ZAPAMTITE :)

Što se zdravo NE jede za doručak

Oni koje vode računa o svojem zdravlju u prehranu najčešće unose puno namirnica bogatih vlaknima koje stimuliraju probavni sustav

Pazite što kombinirate za doručak?
Pazite što kombinirate za doručak? (Arhiva)
Više o

doručak

,

sok od naranče

,

cjelovite žitarice

,

nadutost

,

šećeri

Zdrava prehrana preporučuje konzumaciju cjelovitih žitarica, a i prirodne, svježe iscijeđene sokove koji će vašem tijelu donijeti puno koristi - osim ako ih ne kombinirate zajedno, jer ćete tako upasti u neželjene probavne probleme.

Naime, iako su kriška kruha od cjelovitih žitarica i čaša soka od svježe iscijeđene naranče vrlo zdrav obrok, ta kombinacija izaziva nadutost u trbuhu, podsjećaju njemački ljekarnici. 

To je posljedica miješanja vlakana iz žitarica i šećera u želucu zbog kojega se u probavnom sustavu stvaraju plinovi.

Tako bi osobe s osjetljivim probavnim traktom trebale obavezno izbjegavati konzumiranje proizvoda od cjelovitog zrnja i hrane koja sadrži šećere, uključujući voće koje sadrži fruktozu te s cjelovitim žitaricama ne kombinirati sokove

Oni koje vode računa o svojem zdravlju u prehranu najčešće unose puno namirnica bogatih vlaknima koje stimuliraju probavni sustav, održavajući normalan indeks tjelesne mase. No često dovode do osjećaja nadutosti i boli u probavnom sustavu. 

Nadutost je, kažu znanstvenici nepoželjena nuspojava, ali je znak da se osoba zdravo hrani. Osobe koje su se prebacile na cjelovite verzije proizvoda, poput kruha, žitarica, tjestenine i riže primijetile su da toj hrani treba više vremena da prođe kroz crijeva. Dijetalna vlakna koja se nalaze u cjelovitim žitaricama ne mogu se razgraditi te završavaju u debelom crijevu gdje fermentiraju pod utjecajem crijevne mikroflore (crijevnih bakterija). Tada se stvara plin, a to je objašnjenje zašto su sudionici napuhnuti i imaju više plinova. Zato stručnjaci preporučuju da se namirnice od cjelovitog zrnja u prehranu uvode postupno te da se nikad ne kombiniraju s hranom koja sadrži šećere

U borbi protiv nadutosti savjetuju i da se umjesto tri velika obroka dnevno češće konzumiraju manji obroci koji će pružiti osjećaj sitosti bez napuhnutosti. Preporučljivo je držati šećer u krvi pod kontrolom te voditi računa da se osoba ne izgladnjuje.

Bilo bi najbolje dnevno pojesti pet do šest manjih obroka, pazeći pritom da količina i broj kalorija budu proporcionalni potrebama.  Nekoliko istraživanja pokazalo je da čaj od metvice, đumbir, ananas, peršin i jogurti sadrže probiotike, odnosno 'dobre' bakterije koje mogu smanjiti nadutost.

24.01.2018. 09:01:00
Novi komentar
nužno
nužno