Što se događa u našem mozgu svakog dana oko 2 popodne?
Bez obzira na to jesmo li ranoranioci ili noćne ptice, nešto se događa u našem mozgu oko 14 sati što nas čini razdražljivima i nervoznima.
Oko 14.30h svakog dana završava takozvani cirkadijski ritam koji traje 24 sata. On regulira hormone u mozgu, i to baš one koji utječu na naše raspoloženje, pa se tako u to doba počnemo osjećati umorno i bezvoljno. No, nije u pitanju samo manjak energije. U istraživanju objavljenom u časopisu The Journal of Neuroscience nedavno je dokazano da kraj tog dvadeset i četvernosatnog ciklusa utječe na centar za nagradu u našem mozgu.
Radi se o tome da 'nagrade' koje primamo ujutro i navečer našem mozgu uvijek predstavljaju veće iznenađenje od onih koje primamo popodne, a razlog tome leži u evoluciji. Naime, naši preci lovci i skupljači davnih su vremena u potragu za hranom odlazili usred dana, po najboljem svjetlu, ne samo kako bi im plijen bio vidljiviji, nego i kako bi se zaštitili od opasnosti koje prijete noću.
Drugim riječima, evolucija nas je stvorila takvima da očekujemo kako ćemo tijekom dnevnih aktivnosti imati više uspjeha u onome što radimo pa je mozak oko 14.30h manje spreman na iznenađenja jer ionako očekuje dobre rezultate, što znači da se može malo 'opustiti'. Mi se zbog toga osjećamo umorno i razdražljivo, a ostvarujemo suprotne, to jest, lošije rezultate.
Kako bismo povečali svoju učinkovitost u doba dana kada smo najodmorniji, preporučuje se uvijek početi s obavljanjem onih najtežih zadataka, a lakše ostaviti za kasnije, baviti se tjelovježbom i zdravo jesti, kako bismo obavili maksimalnu količinu posla prije nego što se mozak 'ulijeni'.
Novi komentar