Prehrana koja Japance gura preko sto godina
Njihova prehrana, u tradicionalnom obliku, uključuje slatki krumpir kao glavnu hranu te puno žutog i zelenog povrća
Stanovnici otoka Okinawa spadaju u područja u svijetu gdje ima najviše stogodišnjaka. Posljednjih godina opada broj stanovnika koji imaju preko 90 godina što istraživači objašnjavaju promjenama u načinu prehrane i uvođenjem sve više procesuirane hrane.
Inače, hrana koju konzumiraju uglavnom se sastoji od slatkog krumpira, povrća i proteina. Australska nutricionistkinja Geraldine Georgeou podržava ove principe prehrane. Godinama vladaju trendovi koji preporučuju manji unos ugljikodrata.
Njihova prehrana, u tradicionalnom obliku, uključuje slatki krumpir kao glavnu hranu te puno žutog i zelenog povrća. Proteine jedu u malim količinama, uglavnom soju (tofu i soja mlijeko) i ribu te cjelovite žitarice u malim količinama. Gljive, osobito shitake, dio su prehrane ovih dugovječnih ljudi. Zamijenite crveno meso za ribu (najmanje tri porcije tjedno) i povećajte unos mahunarki.
Geraldine Georgeou objašnjava da je pravi odabir ugljikohidrata dio uravnotežene prehrane.
"Način prehrane s Okinawe pokazuje a u raznovrsnu prehranu moraju biti uključeni ugljikohidrati suprotno zdravstvenim trendovima koji vladaju u posljednje vrijeme", kaže Georgeou za Daily Mail.
Dodala je da konzumiranje ugljikohidrata, kao što je slatki krumpir, s niskim glikemijskim indeksom i puno vitamina A jako dobro. Žuto i zeleno povrće dobar je izvor vlakana i antioksidansa.
"Mnogi ljudi zaboravljaju na uravnoteženu prehranu i koju ulogu određena hrana ima. Ugljikohidrati osiguravaju gorivo, a vlakna osiguravaju antioksidanse i brinu se za mikrobe u crijevima", kaže dalje stručnjakinja.
Novi komentar