« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 2 godine i 6 mjeseci
EHHH...

Treba vam melatonin da zaspete? Razmislite još jednom...

Budući da se lučenje melotonina razlikuje od osobe do osobe i budući da neki imaju problema sa spavanjem, mnogi posežu za dodacima prehrani da bi se uspavali

Možda vam neće baš biti sve OK...
Možda vam neće baš biti sve OK... (Arhiva)
Više o

spavanje

,

melatonin

,

kapsule melatonina

Znate ono stanje kad pokušavate zaspati, a ne ide vam... i to vam ono, baš ne ide, budni ste satima? Dobar dio ljudi će pokušati riješiti problem ne brojanjem ovaca, nego nekim dodatkom prehrane bazinanom na melatoninu.

Kažu das je jedna od prednosti melatonina u obliku tableta, kapsula ili pastila je to što utječu na duboki san.

"Melatonin je siguran kad se uzima u malim dozama i kratkoročno", kaže dr. Deena Adimoolam za Eat This. Savjetuje ipak konzultacije s liječnikom jer uzimanje ovog hormona kao dodatka prehrani može imati ružne nuspojave.

Prije nego što uopće odlučite uzimati melatonin, budite sigurni da vam neke navike ne ometaju san.

Ako ga uzmete previše, može imati kontraefekt - zvuči ironično, ali prevelika količina melatonina suprotno utječe na san. Može dovesti do stanja budnosti što je suprotno od onoga što se pokušava postići, piše Eat This.

Kratkoročne nuspojave - i dok lijekovi uvijek sadrže oveće popise nuspojava, ni s melatoninom nije puno drugačije. Dakle, ako odlučite pokušati s njim, očekujte nuspojave. Uobičajene nuspojave uključuju glavobolje, vrtoglavicu, mučninu i smušenost, a javljaju se u blagom obliku. Dugoročne posljedice uzimanja melatonina nisu poznate jer se istraživao samo kratkoročni utjecaj. No, stručnjaci sumnjaju u veliku korist suplemenata.

Može imati kontraindikaciju s nekim lijekovima - konzultacija s liječnikom prije početka uzimanja melotonina posebno je važna za osobe koje već koriste neki oblik terapije. Ako imate bilo kakav zdravstveni problem, nikako nemojte uzimati melatonin na svoju ruku. Stručnjaci kažu da su kontraindikacije primijećene s lijekovima koji razrjeđuju krv (antikoagulansi) i lijekovima protiv napadaja. Naime, neki od tih lijekova znaju poremetiti san pa se posezanje za melatoninom ne čini tako neobično, no svakako se savjetuje - ne bez konzultacije s liječnikom.

Može sniziti razinu energije i raspoloženja - osobe koje imaju poremećaje u raspoloženju poput depresije mogu osjetiti pogoršanje simptoma ako uzimaju melatonin prije spavanja. On, naime, može utjecati na snižavanje razine energije jer opušta tijelo i priprema ga za san. S druge strane, neki stručnjaci kažu da se taj učinak može ublažiti uzimanjem vitamina D koji prirodno popravlja raspoloženje.

Teško pogađa starije osobe - starije osobe će prije razviti nuspojave, a najčešće se radi o ošamućenosti i letargiji. Američka akademija medicine spavanja 2015. izdala je preporuku starijima koji pate od demencije da ne uzimaju melatonin.

Sve u svemu, prvo se dobro raspitajte.... nemojte sami na ruku uzimati takve stvari...

08.05.2022. 21:01:00
Novi komentar
nužno
nužno