« Život
objavljeno prije 7 godina i 5 mjeseci
EH, DA ...

Nesanica vas može koštati života, evo kako je spriječiti

Osobe s nesanicom mogu se osjećati pospani tijekom dana, imaati poteškoća s koncentracijom i učenjem, a mogu biti razdražljivi, tjeskobni ili depresivni

Nesanica je opasna
Nesanica je opasna (Arhiva)
Više o

nesanica

,

savjeti

,

poremećaj spavanja

,

insomnia

Nesanica ili insomija je poremećaj spavanja, koji karakteriziraju poteškoće kad morate zaspati ili poteškoće održavanja spavanja, kao i loša kvaliteta sna - iako imate priliku za odgovarajući san. 

Stanje može biti kratkotrajno (akutno), koje traje danima ili tjednima, ili dugoročno (kronično), u trajanju od mjesec dana ili više. Akutna nesanica često je uzrokovana stresnim događajima, kao što je smrt u obitelji, dok kronična nesanica često ima sekundarni uzrok, kao što je drugi medicinski ili psihijatrijski problem.

Osobe s nesanicom mogu se osjećati pospani tijekom dana, imaati poteškoća s koncentracijom i učenjem, a mogu biti razdražljivi, tjeskobni ili depresivni. Oni s dosljednim poremećajima spavanja također imaju povećan rizik za prometne nesreće, češće su odsutni s posla i manje su zadovoljni svojim poslom.

Koji su uzroci nesanice?

Insomnija može biti posljedica ili simptom drugog problema, poznato kao sekundarna nesanica. Uzroci sekundarne nesanice mogu uključivati depresiju, anksioznost, posttraumatski stresni poremećaj, glavobolje, poremećaji spavanja kao što je sindrom nemirnih nogu ili simptoma menopauze kao 'vrući bljesak'. Određeni lijekovi, kao što su lijekovi za astmu, mogu uzrokovati nesanicu. Kofein, duhan i alkohol mogu ju također uzrokovati.

Istraživanje također sugerira da izlaganje svjetlu tijekom noći - poput zaslona računala ili pametnih telefona - može pridonijeti nesanici.

U nekim slučajevima, nesanica nije nuspojava drugog problema, i onda se naziva primarna nesanica. Velike promjene u životu, dugotrajni stres i putovanje mogu izazvati primarnu nesanicu.

Koji su simptomi insomnije?

Osobe s nesanicom obično imaju problema s uspavljivanjem ili održavanjem spavanja. Mogu biti budni u krevetu dugo vremena prije nego što zaspu, spavaju kratko vrijeme, probude se prerano ili se osjećaju kao da nisu spavali tijekom noći.

Normalno je da imate povremenu lošu noć spavanja, ali bi trebali razgovarati sa svojim liječnikom, ako imate poteškoće s ulaskom u san ili se osjećate umorno kada se probudite, a sve traje tri mjeseca ili duže. Također trebate razgovarati sa svojim liječnikom, ako mislte da problemi sa spavanjem ometaju vašu sposobnost normalnog funkcioniranja tijekom dana.

Koji su čimbenici rizika za nesanicu?

Starije osobe imaju veću vjerojatnost da imaju nesanicu u odnosu na mlađe ljude, a i žene imaju veću vjerojatnost insomnije od muškaraca - hormonske promjene tijekom menstrualnog ciklusa i tijekom menopauze mogu utjecati na san.

Drugi čimbenici rizika za nesanicu su stres, mentalni poremećaji, rad noću ili velike promjene u radnom vremenu, daleko putovanje... Neka istraživanja sugeriraju da i geni također mogu igrati ulogu u riziku od razvoja poremećaja spavanja.

Kako se dijagnosticira?

Kako bi dijagnosticirali nesanicu, liječnici će pitati niz pitanja o navikama spavanja: koliko često ima poteškoće sa spavanjem, koliko dugo vam treba da utonete u san i koliko se često noću budite, kao i koja je vaša rutina prije spavanja. Možete voditi dnevnik spavanja tjedan ili dva, kako bi odgovorili na ta pitanja.

Gledanje vremena nesanice može pomoći liječniku odrediti uzrok. Ako teško zaspete noću, problem bi mogao biti povezan s biološkim satom ili cirkadijalnim ritmom spavanja, dok se prerano buđenje ujutro često povezuje s psihijatrijskim problemima.

Važna je i medicinska povijest, zdravstveni problemi, lijekovi, mentalno zdravlje, navike na poslu i jeste li nedavno doživjeli stresne životne događaje. Potreban je i fizički pregled, koji može uključivati ​​krvne pretrage kako bi se utvrdili problemi sa štitnjačom koji mogu uzrokovati poremećaj spavanja.

Ponekad je potrebno i prespavati noć u bolnici spavajući, ako postoji sumnja da bi nesanica mogla biti uzrokovana drugim poremećajem spavanja.

Kako se liječi insomnija?

Promjene u načinu života često pomažu u poboljšanju spavanja kod osoba s kratkotrajnom nesanicom. To uključuje izbjegavanje kofeina i drugih stimulansa, odlaska u krevet i buđenja u isto vrijeme svaki dan, te izbjegavanja teških obroka, vježbanja i puno svjetla prije spavanja.

Za osobe s kroničnom nesanicom, vrsta terapije pod nazivom kognitivno-bihevioralna terapija može pomoći smanjiti anksioznost povezanu s nesanicom. No, ako ništa drugo ne pomaže, liječnik može preporučiti lijekove na recept.

12.07.2017. 20:01:00
Novi komentar
nužno
nužno