Kako se osloboditi ovisnosti o slatkom
Ovisnost o slatkom je ovisnost, ma kako je mi zvali, a po svojoj snazi nadmašuje čak i kokain
Rijetki su oni koji će hladno odbiti desert ili neku slatku grickalicu. Njima se u većini slučajeva divimo, ali nema šanse da priznamo da smo ovisni o slatkišima. Kako god to mi shvaćali, prevelik unos šećera može razviti razne bolesti.
Koliko je slatki zalogaj stvarno sladak najbolje je pokazao jedan eksperiment na štakorima. Glodavcima je ponuđena zašećerena voda i kokain, a oni su uvijek odabrali zašećerenu vodu, čak i kad je doza kokaina znatno povećana.
O čemu se tu radi? Receptori za slatko u mozgu nas nakon stimulacije hranom bogatom šećerom jednostavno izbace iz sedla i samokontrola nestaje, a na pozornicu stupa nevjerojatna želja za slatkim.
Kako se riješiti ove ovisnosti koju nitko neće priznati? Nije lako, no evo nekoliko savjeta koji vam mogu pomoći u tome.
Za početak, trebate tijekom dana stalno unositi dovoljno hrane s niskim udjelom šećera, što će spriječiti želju za slatkim i kalorijama. Stoga, nemojte preskakati doručak, dobro ručajte kombinirane namirnice s dovoljno voća i povrća, cjelovitih žitarica i laganog mesa ili ribe. Pravilna, raznolika prehrana umanjuje želju za slatkim.
Kako žeđ također pojačava želju za slatkim, kad osjetite potrebu ugasite želju s nekoliko čaša vode.
Voće je odličan izvor šećera, a još je bolja alternativa stevia. Stevia je odličan zaslađivač pun glikozida koje tijelo ne probavlja, pa je možete koristiti u apsolutno svemu što treba šećer.
Možete pokušati i varijantu klin se klinom izbija, pa kad osjetite potrebu za slatkim pojesti nešto kiselo ili fermentirano, što će ugasiti želju za slatkim, a preporučuje se i svakodnevno uzimanje probiotika koji paze na našu crijevnu floru i pomažu dobrim bakterijama da nadvladaju loše i smanje želju za slatkim.
Novi komentar