« Seks
objavljeno prije 1 dan i 4 sata
SAVJETI

Jesu li fetiši nasljedni? Vrijeme je za iskren razgovor s roditeljima

I dok god je sve sigurno, zdravorazumski i uz pristanak, samo naprijed...

Imate li koji fetiš?
Imate li koji fetiš? (LELO)
Više o

djeca

,

roditelji

,

fetiši

Većinu nas seksualno uzbuđuju specifične stvari. I dok god je sve sigurno, zdravorazumski i uz pristanak, samo naprijed! No, kako sve otvorenije razgovaramo o seksualnosti i različitim oblicima užitka, logično je da se zapitamo: jesu li naše preferencije i seksualne sklonosti možda nasljedne? Poput straha, boje očiju ili tipa kose? Možda to ne želite čuti, ali vaši roditelji imaju prste u tome kako doživljavate seks. Barem djelomično. I da, ima tu puno više od onog neugodnog "razgovora o pticama i pčelama". U cijelu priču uključena je i znanost, a tu uskače LELO da sve pojasni.

Uzbuđenje, kink i fetiš - koja je razlika?

Prije nego što se upustimo u potencijalno jako zanimljiv razgovor s članovima obitelji, važno je razjasniti pojmove:

  • Uzbuđenje je sve što vas seksualno pali: od mirisa parfema do zločeste poruke.

  • Kink (ili seksualna sklonost) označava nekonvencionalan interes, primjerice vezivanje ili igranje uloga.

  • Fetiš, s druge strane, podrazumijeva intenzivnu i vrlo specifičnu potrebu, često za određenim objektom, dijelom tijela (poput stopala) ili materijalom (poput lateksa), bez kojeg je seksualno uzbuđenje otežano ili nemoguće.

Ukratko: svi fetiši su kinkovi, ali nisu svi kinkovi fetiši.

Kako se fetiši razvijaju tijekom vremena?

Možda se pitate - odakle uopće dolaze fetiši? Prema istraživanju objavljenom u Journal of Personality, osobine poput otvorenosti prema iskustvima, neuroticizma i ekstroverzije djelomično su nasljedne. Budući da osobnost snažno utječe na način na koji doživljavamo seks, moguće je da su neki ljudi genetski skloniji razvoju nekonvencionalnih seksualnih interesa.

No evo ključa: fetiši rijetko nastaju zbog jednog faktora. Više se radi o kompleksnoj mješavini:

  • Biologija: kemija mozga, osjetljivost na hormone i način na koji su nam neuroni povezani.

  • Psihologija: životna iskustva i ključni trenuci razvoja.

  • Okolina: mediji, kultura, obiteljski stavovi, sve to može oblikovati našu seksualnost.

Primjerice, istraživač Samuel Hughes sa Sveučilišta u Kaliforniji definirao je pet faza razvoja fetiša:

  • Djetinjstvo - Kontakt s određenim sadržajem događa se prije 10. godine, često i prije nego što postoji razumijevanje seksualnosti ili da je riječ o fetišu.

  • Samoistraživanje (5 - 14 godina) - Osoba počinje istraživati erotiku i otkrivati što joj se sviđa.

  • Introspekcija (11 - 14 godina) - Sklonosti postaju svjesne, a osoba procjenjuje njihov utjecaj.

  • Zajednica - Otkriće da postoje i drugi s istim interesima. Internet, događanja i grupe često pružaju osjećaj pripadnosti (posebno nakon 18. godine).

  • Vanjsko istraživanje - Aktivno prakticiranje fetiša, često kroz odnose i iskustva s drugima.

Jesu li fetiši nasljedni?

Tu stvari postaju zanimljive. Znanost još nema jasan odgovor na pitanje nasljeđuju li se fetiši. No postoje pokazatelji da barem neki aspekti seksualnih sklonosti mogu imati biološku osnovu.

Ako ste odrasli u okruženju gdje su određeni materijali, mirisi ili estetika bili erotizirani, bilo otvoreno ili suptilno, vaš mozak bi mogao upravo njih povezivati s uzbuđenjem. Čak i iskustva kojih se svjesno ne sjećamo mogu oblikovati naše seksualne puteve.

Vaša biologija i okruženje u kojem ste odrastali mogu postaviti temelje. A ako su vaši roditelji otvorenog uma, a vi dovoljno znatiželjni, iskren i opušten razgovor o obiteljskim obrascima može biti itekako koristan, i neočekivano povezujući. Primjerice, pitanja poput: „Mislite li da je naša obitelj sklona seksualnoj otvorenosti?", „Jeste li primijetili neke obrasce u vezama ili želji unutar naše obitelji?", i slična mogu biti odličan početak.

Tako da, ne, fetiši se ne prenose izravno poput bakine kolekcije porculana. Način na koji doživljavamo seks nije zabilježen u našem DNK. Što vas pali i što vas privlači, nije genetski zapisano niti zapisano u zvijezdama. Sve su to stvari koje učimo, baš kao što smo naučili govoriti i hodati.

Iako nemamo dokaze da se fetiši prenose poput boje očiju, osobine koje utječu na seksualne sklonosti (poput osobnosti ili razine otvorenosti) mogu biti nasljedne. A budući da seksualne preferencije oblikuju biologija, iskustvo i kultura, mogu se činiti nasljednima, čak i ako to tehnički nisu. Na kraju dana - vi ste jedinstveni, baš kao i vaše seksualne sklonosti. Slavite ih, istražujte ih i uživajte u njima. Mogućnosti su doslovno beskrajne.

24.07.2025. 20:01:00
Novi komentar
nužno
nužno