« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 2 dana i 14 sati
MLJAC

Četiri vrste hrane koje poboljšavaju zdravlje mozga

Tvari koje proizvode bakterije u crijevima mogu putovati ili slati signale živcima, poput vagusnog živca, izravno u mozak

Netko za kimchi?
Netko za kimchi? (Arhiva)
Više o

hrana

,

zdravlje mozga

Dijetetičarka Katherine Brooking objašnjava: "Tvari koje proizvode bakterije u crijevima mogu putovati ili slati signale živcima, poput vagusnog živca, izravno u mozak - pokrećući različite aktivnosti u mozgu koje mogu promijeniti raspoloženje, ponašanje, pamćenje i kogniciju", prenosi EatingWell. Taj proces djeluje u oba smjera jer signali iz mozga također putuju prema crijevima i utječu na mikrobiom. To znači da ono što jedemo potencijalno može utjecati na naše misli, emocije i ponašanja, tvrde stručnjaci.

Također, vjerojatno smo čuli da fermentirana hrana sadrži korisne bakterije koje podržavaju zdravlje crijeva, ali te namirnice ne donose korist samo za crijeva - također mogu podržavati zdravlje mozga. Stoga su stručnjaci za prehranu izdvojili nekoliko vrsta fermentirane hrane koje bismo trebali uključiti u prehranu za zdravlje mozga.

Jogurt - "Jogurt je osnovna namirnica u mom hladnjaku, a njegova svestranost olakšava dodavanje u svaki obrok ili užinu", kaže Brooking. Nutricionistica i dijetetičarka Amy Kimberlain preporučuje jogurt jer sadrži probiotike koji "pomažu u održavanju zdravog mikrobioma crijeva, podržavaju proizvodnju neurotransmitera, smanjuju upalu i pružaju ključne hranjive tvari koje štite i poboljšavaju funkciju mozga."

Kefir - kefir je fermentirani napitak bogat probioticima. Istraživanja pokazuju da konzumacija kefira može poboljšati relacijsko pamćenje, a osobe koje su ga konzumirale povećale su koncentraciju korisnih bakterija u crijevima.

Kimchi - kimchi je tradicionalno korejsko jelo od fermentiranog povrća, bogato probioticima. Studije sugeriraju da specifični probiotici u kimchiju mogu poboljšati kognitivnu funkciju i imati neuroprotektivne učinke. Osim toga, kimchi je bogat vitaminom K i antioksidansima, poput vitamina C, koji jačaju imunitet i pomažu u zaštiti stanica.

Kombucha - "Kombucha sadrži probiotike koji mogu pomoći u ravnoteži mikrobioma", kaže Kimberlain. Kombucha je bogata i polifenolima koji smanjuju oksidativni stres i mogu spriječiti neurodegenerativne bolesti, tvrde nutricionisti i znanstvenici.

Sve skupa kad se zbroji, ova povezanost između crijeva i mozga ističe koliko prehrana može utjecati na cjelokupno zdravlje tijela, uključujući mozak. Uključivanje fermentirane hrane, poput jogurta, kimchija, kombuche i kefira, u prehranu može značajno pomoći u očuvanju zdravlja crijeva i mozga.

20.10.2024. 18:29:00
Novi komentar
nužno
nužno