Veliki prosvjed konzervativnih aktivista
Konzervativci Obami osporavaju pravo da bude predsjednik, a neki njegovu administraciju izjednačuju s nacističkim režimom
Tisuće konzervativnih prosvjednika okupilo se danas u Washingtonu na maršu prema Kongresu na Capitol Hillu, kako bi pozvali na zaustavljanje pretjerane potrošnje administracije demokratskog predsjednika Baracka Obame.
Oko 30.000 ljudi registriralo se online za 'Marš na Washington' - prosvjedni mimohod prema jednom od pokrovitelja prosvjeda, washingtonskoj udruzi Freedomworks koju vodi bivši čelnik republikanske većine u Predstavničkom domu, Dick Armey iz Teksasa.
FreedomWorks i drugi pokrovitelji prosvjeda čine koaliciju konzervativnih skupina koje su tijekom proljeća i ljeta diljem SAD-a organizirali prosvjede protiv reforme zdravstva, povećanja poreza i vladine potrošnje koja povećava ogromni državni dug od 11,8 bilijuna dolara.
Organizatori 'Marša na Washington' najavili su ga kao najveće okupljanje fiskalnih konzervativaca u glavnom gradu SAD-a u povijesti. Službeno se procjenjuje da je okupljeno oko 60.000 ljudi.
Na prosvjedu sudjeluju i drugi konzervativci koji se protive Obami i nastoje delegitmizirati njegovo vođenje zemlje, uključujući i tzv. 'birtherse', koji osporavaju Obami pravo da bude predsjednik, tvrdeći da nije rođen u SAD-u već u Keniji. Ustav propisuje da predsjednik mora biti rođen u SAD-u.
Tu su i oni koji njegovu administraciju izjednačuju s nacističkim režimom, noseći Obamine portrete s Hitlerovim brčićima.
Izražava se i rasizam, posebno kod aktivista s američkog Juga, koji jednostavno ne prihvaćaju prvog crnačkog predsjednika SAD-a, ocjenjuju politički analitičari.
Na transparentima su natpisi poput 'Od Obamina zdravstva sam bolestan', 'Carevi spadaju u Rusiju' (aluzija na desetine Obaminih dužnosnika s posebnim nadležnostima koje se kolokvijalno naziva Carevima), i mnogi drugi.
Sanacija banaka koju je tijekom zime provela Obamina administracija, poslužila je kao inicijator za pokret fiskalnih konzervativaca.
Među govornicima na prosvjedu su Dick Armey, republikanski kongresnik Mike Pence i republikanski senator Jim DeMint, poznat po izjavi da je reforma zdravstva Waterloo za Obamu i da ga na njoj treba slomiti.
Slični prosvjedni skupovi, s manjim broj sudionika, održavaju se i u drugim dijelovima SAD-a, a glasnogovornik FreedomWorksa, Adam Brandon, kaže da su to prve napukline u oblaku liberalizma koji se spustio na Sjedinjene Države nakon izbora 2008. godine.
Prosvjed u Washingtonu protiče bez incidenata, uz znatno prisutvo policijskih snaga.
(Hina/Metro)
Novi komentar