« Ekosfera
objavljeno prije 16 godina i 3 mjeseca
štetočine

U zadnjih 20 uništena klima stara 5.000 godina

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Getty Images)
Više o

globalno zatopljenje

,

klimatske promjene

,

ledeno doba

,

ledenjaci

,

Arktik

Od rađanja ljudske civilizacije prije pet tisuća godina najveće klimatske promjene dogodile su se u zadnjih nekoliko desetaka godina, zaključak je istaživanja američkih znanstvenika na Arktiku i u sjevernom Atlantiku koje je objavljeno u četvrtak.

"Zatopljenje kojemu smo svjedoci dosad nije viđeno u ljudskoj povijesti", ističe Charles Greene, oceanolog sa sveučilišta Cornell u državi New York, na istoku SAD-a i glavni autor studije objavljene u časopisu Ecology za studeni.

Nastave li se promjene na Arktiku i na sjevernom Atlantiku, moglo bi doći do promjene toka oceanskih struja na razini planeta, s mogućim težim posljedicama za svjetsku klimu i za biosferu, prema tim znanstvenicima.

Selidba stotine biljnih i životinjskih vrsta 

U zadnjih pedeset godina otapanje leda i ledenjaka na Arktiku povremeno je ubrzavalo pritjecanje hladne vode s niskim udjelom soli iz Sjevernoga ledenog mora u sjeverni Atlantik.

Ta je pojava poremetila ekosustav sve do Južne i Sjeverne Karoline, uzrokujući veća zemljopisna premještanja mnogih biljnih i životinjskih vrsta, kako pokazuje istraživanje. Istraživači su prikupili podatke o klimi analizirajući uzorke leda i sedimentnih slojeva uzete bušenjem, koji pokazuju što se događalo u zadnjih 65 milijuna godina.

Zemlja se u tom razdoblju nekoliko puta zagrijavala i hladila, a posljedice je ublažavalo širenje odnosno smanjivanje arktičkog leda. "Kada se Arktik hladi, a ledenjačke gomile i led se šire, pojačava se odbijanje Sunčevih zraka od leda", tumači Greene. "A kada se više Sunčevih zraka odbija nego što ih upija voda, dolazi do općeg zahladnjenja", dodaje. (hina/metro-portal)

07.11.2008. 10:52:17
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    Ljetovanje u Hrvatskoj
    04.01.2010. 18:34
    uzas
Novi komentar
nužno
nužno