« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 1 dan i 3 sata
MOŽDA JE OK?

Promjena paradigme u liječenju depresije

Posljednjih godina sve je više dokaza i stručnjaka koji dovode u pitanje jednostavnost tog pristupa te zagovaraju dublje i šire razumijevanje depresije

Izgleda da ima boljih načina...
Izgleda da ima boljih načina... (Arhiva)
Više o

depresija

,

liječenje depresije

Depresija, kao jedno od najraširenijih mentalnih oboljenja današnjice, dugo je bila tumačena kroz model "kemijskog disbalansa", gdje se uzrok bolesti pripisivao manjku serotonina i drugih neurotransmitera u mozgu. Taj model bio je temelj razvoju antidepresiva, osobito selektivnih inhibitora ponovne pohrane serotonina (SSRI), koji su desetljećima dominirali u liječenju. Međutim, posljednjih godina sve je više dokaza i stručnjaka koji dovode u pitanje jednostavnost tog pristupa te zagovaraju dublje i šire razumijevanje depresije.

Nova paradigma u liječenju depresije temelji se na biopsihosocijalnom modelu, koji uzima u obzir ne samo neurokemijske procese, već i psihološke, društvene i životne faktore. Istraživanja pokazuju da traume iz djetinjstva, kronični stres, socijalna izolacija, financijske teškoće i osjećaj besmisla u životu imaju značajan utjecaj na razvoj depresije. U skladu s time, liječenje se sve više usmjerava na kombinaciju psihoterapije, socijalne podrške, promjena načina života i po potrebi farmakološke intervencije.

Psihoterapija, osobito kognitivno-bihevioralna terapija (KBT) i terapija usmjerena na suosjećanje (CFT), pokazale su se učinkovitima u pomaganju osobama s depresijom da prepoznaju i mijenjaju negativne obrasce razmišljanja te razviju otpornost. Također, sve se više uvažava važnost tjelesne aktivnosti, kvalitetnog sna, uravnotežene prehrane i boravka u prirodi kao čimbenika koji pozitivno utječu na mentalno zdravlje.

U zadnje vrijeme raste interes za tzv. "psihodeličnu renesansu", gdje se uz strogi nadzor koriste tvari poput psilocibina ili ketamina u terapijske svrhe. Rani rezultati pokazuju značajno smanjenje simptoma depresije, čak i kod onih koji nisu reagirali na konvencionalne metode. Iako još uvijek u eksperimentalnoj fazi, ovaj pristup otvara nova vrata u razumijevanju svijesti, psihe i procesa iscjeljenja.

Važno je naglasiti da promjena paradigme ne znači potpuno odbacivanje lijekova, već njihovo promišljenije korištenje u širem kontekstu individualnih potreba pacijenta. Sve više se ističe važnost personalizirane medicine i uključivanja pacijenata u donošenje odluka o vlastitom liječenju.

U konačnici, novo razumijevanje depresije otvara prostor za suosjećajniji, sveobuhvatniji i učinkovitiji pristup, gdje se pojedinac promatra ne kao "kemijski poremećen", već kao osoba u kontekstu svog života, odnosa i okoline.

04.05.2025. 14:02:00
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    armando
    04.05.2025. 15:15
    Ma to see lijeci tesko
Novi komentar
nužno
nužno