« Zdravlje
objavljeno prije 4 dana i 14 sati
BOLESTI

Pet bolesti nasljeđujemo od roditelja

Osim fizičkih značajki i karakteristika, geni također određuju neka zdravstvena stanja koja ljudi nasljeđuju od roditelja

E sad...
E sad... (Arhiva)
Više o

genetika

,

roditelji

,

bolesti

,

nasljeđivanje

Genetika igra ključnu ulogu u našem zdravlju, a mnoge bolesti prenose se nasljeđivanjem od roditelja. Iako stil života i okolina mogu utjecati na razvoj određenih stanja, genetika može odrediti predispoziciju za bolesti koje nije moguće u potpunosti izbjeći. Evo pet najčešćih bolesti koje nasljeđujemo od roditelja.

1. Dijabetes tipa 2

Dijabetes tipa 2 često je povezan s nezdravim načinom života, no genetika također igra veliku ulogu. Ako jedan ili oba roditelja imaju dijabetes, rizik da ga i njihova djeca razviju znatno raste. Mutacije gena koji reguliraju inzulin i metabolizam glukoze povećavaju osjetljivost na ovu bolest.

2. Hipertenzija

Visoki krvni tlak ili hipertenzija također ima značajnu genetsku komponentu. Djeca roditelja s hipertenzijom imaju veću vjerojatnost razviti ovo stanje, posebno ako su prisutni geni koji utječu na zadržavanje soli u tijelu i funkciju krvnih žila.

3. Kardiovaskularne bolesti

Genetske mutacije koje utječu na kolesterol, zgrušavanje krvi ili elastičnost krvnih žila mogu dovesti do većeg rizika od srčanog i moždanog udara. Ako u obitelji postoji povijest infarkta u mlađoj dobi, liječnici preporučuju ranu prevenciju i redovite preglede.

4. Rak dojke i jajnika

Nasljedne mutacije gena BRCA1 i BRCA2 značajno povećavaju rizik od raka dojke i jajnika. Žene koje naslijede ove mutacije često prolaze redovne genetske testove i preventivne mjere kako bi smanjile rizik.

5. Psorijaza

Psorijaza je autoimuna bolest kože koja često ima genetsku osnovu. Ako jedan roditelj ima psorijazu, vjerojatnost da će se razviti kod djeteta iznosi 10-30%, a ako su oba roditelja pogođena, taj rizik raste na 50%.

Nasljedne bolesti ne znače uvijek da će se razviti, ali svijest o genetskom riziku omogućuje pravovremene preventivne mjere. Redoviti pregledi, zdrava prehrana i aktivan način života mogu smanjiti utjecaj genetskih predispozicija. Razumijevanje vlastite obiteljske povijesti ključno je za održavanje dobrog zdravlja.

17.11.2024. 16:01:00
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    armando
    18.11.2024. 11:05
    Uzas
Novi komentar
nužno
nužno