Kina umjesto Nobela dodjeljuje Konfucija
Poznat je i prvi dobitnik "Konfučijeve nagrade za mir": bivši tajvanski potpredsjednik Lien Chan
Kina će svoju novu nagradu, "Konfučijevu nagradu za mir" dodijeliti samo dan uoči dodjele Nobelove nagrade za mir kineskom disidentu Liuu Xiaobou u Oslu, javljaju svjetske agencije. Nazvana po slavnom kineskom filozofu, nova je nagrada osmišljena da "interpretira gledišta kineskoga naroda o miru", kaže se u priopćenju odbora za nagrade.
Poznat je i prvi dobitnik: bivši tajvanski potpredsjednik Lien Chan koji je, "sagradio most mira između domovine i Tajvana". Nagrada će mu biti dodijeljena u Pekingu. Glasnogovornica Liena Chana u Taipeiu nije komentirala tu nagradu jer je za nju saznala u razgovoru s novinarom.
Među nominiranima su dvojica dobitnika Nobelove nagrade za mir, bivši predsjednik Južnoafričke Republike Nelson Mandela i pakistanski vođa Mahmud Abas, osnivač Microsofta Bill Gates, bivši predsjednik SAD-a Jimmy Carter te kineski pjesnik Qiao Damo.
Dobitnik Nobelove nagrade Liu Xiaobo u kineskom je zatvoru, na odsluženju 11-godišnje kazne zbog traženja političkih reforma te komunističke zemlje. Peking se ljuti na odluku Nobelova odbor i ne dopušta Liuu ni članovima njegove obitelji da odu na svečanost u Oslo. Supruga je završila u kućnom pritvoru.
Bio je nominiran i 20-godišnji Panchen Lama, druga osoba po važnosti u tibetanskome budizmu. Panchen Lamu izabrao je službeni Peking koji tako umanjuje važnost Dalaj Lame, duhovnoga vođe priznatog na Zapadu.
Lien Chen će dobiti 100.000 juana odnosno 15.000 dolara, a organizator dodjele kaže kako je uvođenje te nagrade "neka vrsta mirovnog odgovora na ovogodišnju Nobelovu nagradu za mir".
U Kini su uoči svečanosti dodjele Nobelove nagrade za mir počela uhićenja disidenata, a čak su i članovi obitelji malo poznatih disidenata dobili zabranu odlaska iz zemlje.
U Unutrašnjoj Mongoliji, kineskoj pokrajini na sjeveru zemlje policija je pritvorila suprugu Hade, jednog od najmanje poznatih političkih zatvorenika s najdužim zatvorskim stažem, koji je trebao biti pušten u petak. Hadin sin Uiles morao je prekinuti veze s roditeljima, a obećan mu je "dobar posao, krasna kuća pa čak i zgodna cura ako pristane", piše newyorški informativni centar za zaštitu ljudskih prava u Unutrašnjoj Mongoliji.
Prošli tjedan kineska policija poznatom umjetniku Aiju Weiweiju nije dopustila da odleti u Južnu Koreju uz obrazloženje da ugrožava državnu sigurnost, a on je taj potez odmah doveo u vezu s dodjelom Nobelove nagrade za mir i opisao ga "doista glupim".(hina/metro-portal)
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar