Kako zapravo razumijemo pisani tekst?
Znanstvenici su otkrili da postoji poseban dio mozga koji kontrolira povezivanje slova na papiru u smisleni tekst
Čitanje i pisanje vrlo su složeni procesi koji uključuju nekoliko područja našeg mozga, stoga je teško objasniti kako zapravo određenu kombinaciju slova na papiru povezujemo u smislenu poruku.
Odgovor na to pitanje možda su pronašli znanstvenici s američkog Sveučilišta John Hopkins. Oni su, naime, identificirali poseban dio mozga nazvan lijevi fusiform gyrus. Taj dio mozga nužan je za normalno i brzo razumijevanje značenja pisanog teksta.
U studiji objavljenoj u časopisu Cortex stručnjaci su proučavali čitanje s razumijevanjem i sposobnosti pisanja pacijenta koji je bio podvrgnut operaciji kojom mu je zbog tumora otklonjen dio mozga. Prije operacije njegove čitalačke i sposobnosti pisanja bile su iznadprosječne.
Uz pacijenta su testirali i kontrolnu grupu ljudi koji su rješavali zadatke koji su ispitivali njihovo razumijevanje pisanog teksta i govorenog jezika.
Rezultati su pokazali da je operirani pacijent pokazao jednako brzo razumijevanje značenja govorenog jezika kao i svi ostali. No, pokazao je značajan zaostatak u razumijevanju značenja pisanog teksta. Imao je teškoća i u pisanju diktiranog teksta, čime se pokazalo da su te vještine povezane s dijelom mozga koji mu je bio odstranjen.
Autori studije kažu kako ova saznanja daju čvrst dokaz da je upravo lijevi fusiform gyrus specijaliziran za normalno procesuiranje pisanog teksta.
Novi komentar