« Život
objavljeno prije 3 godine i 4 mjeseca
MOBBING

Kako prepoznati mobbing na poslu

Poslovna sredina za neke ljude može biti mjesto na kojem se razvija njihova kreativnost, potiče motivacija i stvaraju odlični projekti

Znate li ga prepoznati?
Znate li ga prepoznati? (Arhiva)
Više o

posao

,

problemi

,

mobbing

Neki zaposlenici mogu doživljavati mobbing na poslu zbog kojeg se ne osjećaju dobro, a možda niti nisu upoznati s time da je to ponašanje poslodavca ili kolega zapravo zlostavljanje.

Narušeni međuljudski odnosi na poslu mogu dovesti do netrpeljivosti, ljutnje pa čak i ispada bijesa za vrijeme konflikta, a s vremenom to može prerasti u pravo psihičko zlostavljanje. Mobbing na poslu se može manifestirati na različite načine.

Kako prepoznati mobbing na poslu?

Mobbing su specifični oblici ponašanja na radnom mjestu kojima jedna osoba ili njih više zlostavlja, ponižava i omalovažava drugog radnika. Cilj takvog ponašanja je obično micanje te osobe s radnog mjesta ili jednostavno iskazivanje vlastitih nezadovoljstava kroz psihičko nasilje. Žrtve često nisu svjesne da se mobbing na poslu događa upravo njima zbog prikrivenih ponašanja zlostavljača.

>> Jasni znakovi da je vrijeme za traženje novog posla >>

Mobbing je dugotrajno zlostavljanje koje se ponavlja barem jednom tjedno i to u periodu od barem pola godine. Ovo je jedan od najtežih oblika stresa na poslu jer se radi o dugotrajnom psihičkom maltretiranju koje otežava rad, ali i intenzivno utječe na ponašanje izvan radnog mjesta. Podaci pokazuju da je u 2015. na području Europske unije više od 15% muškaraca i žena bilo izloženo negativnom društvenom ponašanju na radnom mjestu dok je 7% svih radnika izjavilo kako je doživjelo neki oblik diskriminacije. Mobbing na poslu, nažalost, nije rijetka pojava.

Neki se tješe ili sprječavaju priznati da doživljavaju mobbing na poslu pa tvrde da se radi samo o zafrkanciji, no ova ponašanja nisu nevina i mogu uzrokovati velike probleme. Ovo su klasični primjeri mobbinga na poslu:

>> Većina zaposlenih svakodnevno pod stresom

- širenje glasina, ogovaranje osobe, širenje laži o osobi
- izbjegavanje osobe te poticanje drugih da osobu izbjegavaju
- ne pozivanje osobe na druženja, sastanke, kave, isključivanje iz socijalnih interakcija
- namjerno podcjenjivanje rada osobe
- onemogućavanje napretka radnika
- davanje krivih ili lažnih informacija s namjerom da se osoba osramoti
- davanje nevažnih ili izmišljenih zadataka osobi samo da bi je se omalovažavalo
- dodjeljivanje poslova i zadataka koji su nemogući pa se nakon toga osobu vrijeđa jer isto nije ispunila
- vrijeđanja na temelju fizičkog izgleda, rase, odjeće, ali u obliku šala i dosjetki - ovo često ide uz komentar kako se osoba ne zna šaliti na vlastiti račun
- vikanje, vrištanje i deranje na osobu i druge vrste neprimjerene neverbalne komunikacije
- davanje najgorih zadataka, loš raspored, ne davanje slobodnih dana i slično
- zastrašivanje i kažnjavanje bez razloga
- primjena sile i nanošenje fizičke štete u domu ili na radnom mjestu

>> Negativnost nas ubija >>

Mobbing na poslu rijetko ide bez publike te osoba koja vrši psihičko zlostavljanje često uživa u podršci publike ili ostalih zaposlenika. Ovo se događa jer se često radi o osobi na poziciji moći te su i drugi u strahu da bi oni mogli biti idući na repertoaru ili se radi o tome da se drugi zaposlenici naprosto ne žele miješati iako su svjesni problem

Specijaliziranu savjetodavnu pomoć, podršku i edukaciju žrtve mogu potražiti i u udruzi Mobbing, o kojoj više možete doznati na njihovim stranicama.

16.07.2021. 15:01:00
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    armando
    16.07.2021. 19:26
    Cim netko vrsi mobbing odmah otkaz
Novi komentar
nužno
nužno