CIA-ina saznanja o Kovčegu Saveza: mit, istraživanja i teorije
Dokumentirani dokazi ukazuju na to da je CIA, osobito tijekom Hladnog rata, bila iznimno zainteresirana za različite povijesne i religijske artefakte koji su navodno posjedovali nadnaravne moći

Kovčeg Saveza jedno je od najpoznatijih svetih artefakata u povijesti čovječanstva. Prema Bibliji, riječ je o zlatom obloženom sanduku koji je sadržavao kamene ploče s Deset zapovijedi koje je Mojsije primio na brdu Sinaj. Tijekom stoljeća, priče o moćima Kovčega - od vođenja izraelskog naroda do rušenja zidova Jerihona - nadahnule su mnoge, uključujući moderne obavještajne službe. Među njima, posebnu pažnju posvetila je i američka Centralna obavještajna agencija (CIA).
Dokumentirani dokazi ukazuju na to da je CIA, osobito tijekom Hladnog rata, bila iznimno zainteresirana za različite povijesne i religijske artefakte koji su navodno posjedovali nadnaravne moći. U kontekstu globalne utrke za tehnološkom i psihološkom nadmoći, svaki potencijalni izvor "alternativne moći" smatran je vrijednim istraživanja.
Prema deklasificiranim dokumentima i svjedočenjima nekih bivših operativaca, CIA je pratila arheološke ekspedicije koje su tvrdile da su blizu otkrivanja Kovčega. Posebno su pratili istraživanja u Etiopiji, gdje se prema lokalnoj tradiciji u crkvi Svete Marije od Siona u gradu Axumu čuva Kovčeg Saveza. CIA je preko svojih izvora prikupila informacije o pokušajima međunarodnih ekspedicija da potvrde ili opovrgnu ovu tvrdnju.
Međutim, svi pokušaji neposrednog pristupa Kovčegu naišli su na veliki otpor etiopskih svećenika, koji su tvrdili da samo jedan čuvar ima pravo vidjeti artefakt. CIA je, prema nekim izvorima, čak analizirala izvještaje o neobičnim zračenjima i fenomenima u okolici Axuma, ali nije pronašla konkretne dokaze koji bi potvrdili ili opovrgli postojanje pravog Kovčega Saveza.
Osim Etiopije, CIA je pokazala interes i za istraživanja u Izraelu, Egiptu i Jordanu, osobito u područjima poput podzemlja hrama u Jeruzalemu i brda Nebo. U mnogim izvještajima iz tog razdoblja vidi se kombinacija ozbiljne znanstvene radoznalosti i fascinacije mističnim pričama koje su oblikovale civilizaciju.
Mnogi teoretičari zavjera vjeruju da je CIA prikupila više informacija nego što je ikada objavljeno javnosti. Postoje tvrdnje da je agencija možda pronašla dokaze o Kovčegu, ali ih je klasificirala iz straha od destabilizacije religijskih uvjerenja ili iz geopolitičkih razloga. Drugi smatraju da je CIA samo nastavila niz neuspjelih pokušaja mnogih istraživača koji su pokušavali pronaći ovaj mitski artefakt.
Do danas, Kovčeg Saveza ostaje obavijen velom tajne. Unatoč deklasificiranim dokumentima i brojnim teorijama, niti CIA niti bilo koja druga institucija nije pružila neoborive dokaze o njegovom postojanju ili trenutnom položaju. No interes za Kovčeg, njegovu potencijalnu moć i značenje nije jenjavao - dapače, samo je potaknuo nove generacije istraživača, povjesničara i avanturista da nastave potragu za jednim od najvećih misterija ljudske povijesti.
Novi komentar