5 životnih vještina koje trebaju svakome
Najbolje vrijeme za njihovo učenje je djetinjstvo, a drugo najbolje je bilo kada, glavno da odlučite to napraviti, pa evo o kojima se radi
Svjetska zdravstvena organizacija definirala je pet temeljnih vještina, ključnih u stvaranju kvalitetnog života, koje svatko može usvojiti.
Najbolje vrijeme za njihovo učenje je djetinjstvo, a drugo najbolje je bilo kada, glavno da odlučite to napraviti, pa evo o kojima se radi:
Komunikacijske vještine - komunikacija je ključna ljudska vještina i vrlo je važno znati iskomunicirati stvari, biti shvaćen i razumjeti drugoga. Isto kako je važno znati se izraziti, važno je i naučiti slušati.
Kreativno i kritičko razmišljanje - kritičko mišljenje najbolje se razvija kroz proučavanje ili studiranje humanističkih znanosti. Kritičko mišljenje podrazumijeva aktivno slušanje, analiziranje onog što smo čuli, uočavanje razloga zbog kojih je nešto rečeno, zauzimanje stava i sposobnost jasnog i nekonfliktnog izražavanja svog stava. U kritičkom mišljenju oslanjanjamo se na vlastiti sud i objektivno zaključujemo na temelju argumenata. S kritičkim mišljenjem se ne rađamo, nego ga usvajamo.
Nošenje s emocijama i sa stresom - kad-tad svatko se nađe u teškom životnom razdoblju. Američko psihološko društvo definiralo je deset koraka koji nam mogu pomoći da se uspješno nosimo sa životnim izazovima.
- Učvrstite odnose s prijateljima i rodbinom
- Nemojte na krizu gledati kao na nepremostiv problem
- Definirajte jasne i realne ciljeve i radite na njima.
- Prihvatite da su promjene dio života.
- Poduzmite odlučujuće akcije.
- Tražite prilike da radite na sebi i upoznajete se u novom svjetlu.
- Razvijajte ljubav prema sebi.
- Ne gubite pespektivu. Pogledajte širu sliku.
- Ne gubite nadu.
- Brinite o sebi, vodite računa o sebi, svojim potrebama i emocijama.
Odlučivanje i rješavanje problema - svatko pa i oni najmlađi među nama suočavaju se s izazovima u svom životu, no nije svatko prirodno nadaren za njihovo rješavanje. Kada se susretnemo s problemo, ukoliko ga ne znamo riješiti, naći ćemo se u začaranom krugu analiza i paraliza. Psihologinja Kristina Guo definirala je sustav odlučivanja koji nam može pomoći da naučimo rješavati svoje probleme, a sastoji se od ovih šest točaka:
- Definirati problem
- Usvojiti kriterije
- Razmotriti alternative
- Definirati najbolju alternativu
- Napraviti plan
- Razmotriti rješenja
Samopoštovanje i empatija - dvije strane istog novčića, temelj kvalitenih odnosa i ispunjenog života. S razvijanjem samopoštovanja počinje se u ranom djetinjstvu, no može se naučiti bilo kada u životu.
Novi komentar