Zašto ne bi trebali koristiti navigaciju ljeti?
S dolaskom ljetnih vrućina ne pati samo ljudski organizam, i elektronička oprema, poput mobitela i laptopa, može biti ozbiljno oštećena visokim temperaturama

Stručnjaci upozoravaju na moguće posljedice korištenja uređaja u ekstremnim uvjetima, uključujući oštećenje baterije, zaslona pa čak i eksplozije u najgorem slučaju. Kako se mobitel, laptop i tablet mogu sačuvati od vrućine ovog ljeta.
Tehnologija voli hladnoću i sjenovita mjesta
Iako je tijekom ljetnih dana teško izbjeći vrućinu, važno je svjestan da visoke temperature mogu ozbiljno oštetiti vaše uređaje. Naime, mobiteli bi se idealno trebali držati u hladnijim uvjetima, a izbjegavati ostavljanje u vrućim prostorima poput automobila. Unatoč tome što mobitel nije izložen direktnoj sunčevoj svjetlosti, temperatura u parkiranom automobilu može narasti do čak 60 °C, što je dovoljno da ošteti uređaj. Kada temperatura premaši 35 °C, uređaji već mogu pretrpjeti štetu - baterija gubi kapacitet, a zaslon može biti uništen.
Ne ostavljajte uređaje u autu!
Iako su navigacijski uređaji postavljeni u kritičnoj zoni - obično ispred vjetrobranskog stakla - isti savjet vrijedi i za mobitele koji preuzimaju ulogu navigacije. Ako parkirate vozilo, najbolje je odložiti mobitel u rukavac ili ga ostaviti u hladnijem prostoru. Također, izbjegavajte ostavljanje mobitela u vozilu ni kad idete na kratku kupovinu, jer to može dovesti do krađe ili oštećenja uređaja uslijed pregrijavanja.
Rizik od požara zbog vrućine
TÜV Rheinland upozorava da ekstremne temperature mogu dovesti do oštećenja lemljenih spojeva na baterijama, što može uzrokovati kratki spoj ili čak „požar baterije", što može rezultirati ozbiljnim kvarovima, požarima pa i eksplozijama. Uređaji s tamnijim kućištima osobito su ugroženi jer se brže zagrijavaju pod sunčevim zrakama.
Što učiniti kada mobitel postane vruć?
Ako vaš mobitel postane vruć, stručnjaci savjetuju nekoliko jednostavnih trikova kako biste smanjili "toplinski učinak". Tijekom korištenja vani, preporučuje se držanje mobitela u torbi, gdje je zaštićen od previše vrućine. Ako se opuštate na plaži ili u parku, mobitel možete prekriti ručnikom kako biste ga zaštitili od sunčeve topline.
Ako mobitel postane previše vruć, najbolje je isključiti uređaj i ostaviti ga da se ohladi na sobnoj temperaturi. Mnogi uređaji automatski se isključuju kad dostignu određenu maksimalnu temperaturu. Osim toga, izbjegavajte korištenje aplikacija koje zahtijevaju puno resursa, poput AR ili navigacijskih programa, jer to može dodatno zagrijati uređaj.
Novi komentar