« Ekosfera
objavljeno prije 22 sata i 20 minuta
SJAJNO

Zajedničkom suradnjom do očuvanja Europske Amazone

Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF okupila je tom prilikom sve dionike projekta "Obnova Europske Amazone"

Čuvajmo to!
Čuvajmo to! (Arhiva)
Više o

europska Amazona

,

WWF Adria

Bez zajedničke suradnje svih dionika, područje Europske Amazone teško će biti obnovljeno kako bi trebalo, zaključak je okruglog stola održanog u četvrtak u Kopačkom Ritu. Svjetska organizacija za zaštitu prirode WWF okupila je tom prilikom sve dionike projekta "Obnova Europske Amazone", koji su ujedno i članovi Radne grupe za obranu prirode, koja će zajedno koordinirati sve restauracijske napore na području UNESCO-vog petodržavnog rezervata biosfere Mura-Drava-Dunav. 

Ovaj je sastanak okupio predstavnike svih pet zemalja uključenih u projekt, a Hrvatsku su zastupali predstavnici iz Ministarstva zaštite okoliša, Hrvatskih šuma, Hrvatskih voda i drugih relevantnih institucija i organizacija.

Okruglom stolu su se pridružili i predstavnici donatora projekta Endangered Landscapes and Seascapes Programme (Program ugroženih krajolika i morskih pejzaža), koji su imali priliku upoznati Radnu grupu za obranu prirode koja će u budućnosti koordinirati restauracijske napore na području Europske Amazone.

"Iznimno nam je drago što smo okupili sve važne dionike u ovom području kako bi razmijenili iskustva i osvijestili da imamo slične probleme prilikom provođenja aktivnosti za obnovu i očuvanje prirode. Različita nacionalna regulativa, manjak financijske potpore i smanjena vidljivost utjecaja ovakvih zahvata na koristi za prirodu i ljude glavne su prepreke u provođenju projekata. Budućnost Europske Amazone u našim je rukama i te ruke moraju biti složne i raditi ka istom cilju," istaknula je Dunja Mazzocco Drvar, direktorica zaštite prirode WWF-Adrije.

Jedna od tema bila je i Uredba o obnovi prirode kojom se nastoje ublažiti klimatske promjene i posljedice prirodnih katastrofa. Budući da je prema najnovijem WWF-ovom Izvještaju o stanju planeta, u posljednjih 50 godina zabilježen je pad populacija slatkovodnih vrsta od zabrinjavajućih 85%, prijeko potrebno je da počnemo djelovati odmah kako ne bi prošli točku nakon koje nema povratka.

05.04.2025. 07:53:00
Novi komentar
nužno
nužno