« Zagreb
objavljeno prije 16 godina i 5 mjeseci

Udruga slijepih pomaže u svakodnevnom životu

Neizmjerna korist od samostalnog kretanja za osobe oštećena vida

Projekt ‘Znanjem protiv mraka’ pomaže slijepim osobama
Projekt ‘Znanjem protiv mraka’ pomaže slijepim osobama
Više o

Udruga Slijepih

,

znanjem protiv mraka

Tijekom prošle godine mnogo je učinjeno za prava slijepih osoba u Zagrebu, navodi se u izvještaju Udruge slijepih Zagreb.  Projekt ‘Znanjem protiv mraka’ obuhvatio je tri područja važna za slijepe osobe: opismenjavanje, kretanje i svakodnevne vještine. Opći cilj projekta bio je da se slijepoj osobi da mogućnost i prilika da usvoji kvalitetna znanja i vještine koje su joj potrebne da upotrijebi svoje preostale sposobnosti nakon gubitka vida te stekne sigurnost i neovisnost.

Orijentacija i kretanje

Tečaj brajice namijenjen je svima koji je još nisu naučili. Vodio ga je Pero Pažin, profesor defektolog i profesor hrvatskoga jezika.

Važan tečajTečaj svakodnevnih vještina odvija se u dva dijela. Prvi jesenski dio održava se u klubu Udruge slijepih u Zagrebu, Draškovićeva 80/3.
Drugi proljetni dio održava se u odmaralištu u Bakarcu nedaleko od Rijeke.
Cilj tečaja bio je opismenjavanje slijepih i slabovidnih osoba na brajici, reljefnom pismu za slijepe. Tečaj orijentacije i kretanja vodila je defektologinja Gordana Karlovčan. Tečaj je namijenjen svim osobama oštećena vida s područja grada Zagreba i Zagrebačke županije kod kojih postoji objektivna potreba i interes da savladaju samostalno kretanje uz pomoć bijelog štapa, pri čemu valja naglasiti da ne postoji gornja dobna granica. Osmišljen je kao učenje osnova kretanja bijelim štapom, a za svaku se osobu individualizira standardni program.

Na pitanje što ovakav tečaj znači za slijepe i slabovidne osobe, defektologinja Karlovčan je odgovorila: ‘Smatram da je korist od samostalna kretanja za osobe oštećena vida višestruka. Prije svega psihološka, jer doprinosi pozitivnoj samopercepciji slijepih i slabovidnih time što samostalno kretanje povećava samopoštovanje i samopouzdanje.’

Svakodnevne vještine

Tečaj svakodnevnih vještina posebno je namijenjen oosobama koje su izgubile vid u starijoj životnoj dobi. On obuhvaća svakodnevne vještine, a to znači: nabavljanje i pripremanje namirnica, upoznavanje s pravilnom i zdravom prehranom, snalaženje u kuhinji i dr. (DM) 

19.02.2008. 01:16:24
Novi komentar
nužno
nužno