« Lifestlye AUTO
objavljeno prije 6 dana i 2 sata
O, DA...

Sve više nesreća kako vrijeme zagrijava

Svi pretpostavljaju da je zimska vožnja najopasnija, ali novo istraživanje koje je proveo carVertical pokazuje da listopad ima najveću stopu nesreća u Hrvatskoj (9,3 %), dok je prosinac među najsigurnijima (7,6 %)

Tako vam je to...
Tako vam je to... (Arhiva)
Više o

nesreće

,

vrućine

,

carVertical

 Uz sve veću popularnost usluga provjere povijesti vozila, mnogim je vozačima postala navika provjeriti prošlost automobila prije nego što dogovore kupnju. Cilj je jednostavan: izbjeći kupnju loše održavanog vozila koje je možda u prošlosti bilo oštećeno - i koje možda nije sigurno za vožnju ili je vjerojatnije da će se pokvariti.

Međutim, nisu sva oštećenja razlog za uzbunu. Izgrebani branik ili manja udubina neće utjecati na sigurnost automobila. Stručnjaci preporučuju da obratite pozornost na vrijednost štete koja može ukazivati na to je li vozilo sudjelovalo u ozbiljnom sudaru.

Prema istraživanju tvrtke za automobilske podatke carVertical, određeni mjeseci u godini dosljedno su rizičniji za automobile - pa kada se događa najviše nesreća?

Teški uvjeti na cestama ne dovode uvijek do povećanja broja sudara

Mnogi vozači vjeruju da surovi zimski uvjeti značajno povećavaju stopu prometnih nesreća. No statistike pokazuju drugačije: većina zimskih sudara nije teška - uzrokovani su prebrzom vožnjom, kratkom udaljenošću ili lošom vidljivošću. Stručnjaci za sigurnost na cestama slažu se da su vozači zimi obično oprezniji, što dovodi do manjeg broja ozbiljnih prometnih nesreća.

U Hrvatskoj je najveći udio zapisa o oštećenjima zabilježen u listopadu (9,3%), srpnju (9,2%) i lipnju (8,7%). Najniži udjeli zabilježeni su u travnju (7,4%), prosincu (7,6%) i kolovozu (7,9%).

„Na ovo mogu utjecati izazovni jesenski uvjeti u listopadu i povećana prometna aktivnost ljeti. Kako temperature rastu, vozači se obično osjećaju sigurnije u svoje automobile - ali s gušćim prometom to često dovodi do većeg rizika od prometnih nesreća", objašnjava Matas Buzelis, stručnjak za tržište automobila u carVerticalu.

Procjena prošlih oštećenja prije kupnje rabljenog automobila je vrlo je važna

Iako je broj prometnih nesreća na vrhuncu u listopadu, najviša prosječna cijena štete zabilježena je u kolovozu, u iznosu od 2.245 eura. Nasuprot tome, u ožujku je zabilježen najniži prosjek, koji je bio 13,5% niži.

Viša prosječna cijena štete u kolovozu može biti povezana s velikim brojem putovanja na velike udaljenosti tijekom ljetnih praznika, kada vozači dugo voze autocestama većim brzinama - što sudare čini težima. Osim toga, gust turistički promet i nepoznate rute mogu dovesti do kompleksnijih prometnih nesreća u kojima sudjeluje više vozila ili su troškovi popravka veći.

Prije kupnje rabljenog automobila, Buzelis preporučuje provjeru povijesti vozila. Ako izvješće pokazuje štetu vrijednu tisuće eura, možda je mudro preispitati odluku. Skrivena strukturna oštećenja mogu ugroziti zaštitu automobila od sudara i dovesti do ozbiljnih posljedica u slučaju nesreće.

„Ključno je pažljivo analizirati zapise o oštećenjima u izvješću o povijesti. Uvijek odvezite vozilo u ovlašteni servisni centar i zamolite mehaničara da procijeni kako su popravljena prethodna oštećenja. U suprotnom, kupnja automobila mogla bi se pretvoriti u kockanje s malim izgledima", dodaje Buzelis.

25.06.2025. 18:00:00
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
  1. avatar
    armando
    25.06.2025. 19:06
    more je najbolje početak lipnja rujan listopad
Novi komentar
nužno
nužno