Što ne smijete bacati u odvod i slivnike
Iako se proces zbrinjavanja tekućeg otpada i prljave vode odvija daleko od naših očiju, najvažnije je ono na početku - što bacamo o odvod
Kruti otpad je naša svakodnevica i nemamo izbora nego pozabaviti se njime bilo da se radi o odlaganju il recikliranju. međutim, kad je u pitanju tekući otpad, naše brige prestaju čim posljednja kap oteče u odvod. Istina je takva da je briga o tekućem otpadu puno teža i skuplja i da taj otpad može izazvati ogromne probleme ako nije propisno zbrinut, a svatko od nas snosi odgovornost za ono što baca i pušta niz cijevi odvoda (sudopera, toaleta, kade...).
Često uopće nismo svjesni toga što činimo kad bacimo sve ono što bacamo u odvod - a to može izazvati katastrofu u smislu zaštite okoliša i općenito sanitarija.
Veliku zabrinutost mogu izazvati kemikalije koje koristite za čišćenje sanitarnog čvora, sudopera itako dalje, ali srećom većina proizvoda ma uporabnu dozvolu i nije štetna po okoliš pa ni za vaš sustav odvodnje. Međutim, kuhinjski otpad je nešto sasvim drugo.
Masnoće i ulja mogu začepiti odvode, ali ujedno biti vrlo štetni za daljnje pročišćavanje vode. kanalizacijski sustavi diljem svijeta jesu anje više suvremeni, ali ne i savršeni, a izlijevanje njihova sadržaja na ulice, u kući ili na bilo kojem mjestu gdje postoje otvori može biti opasno, naročito za zdravlje. nema izvlačenja - svatko od nas sudjeluje u funkcioniranju sustava kanalizacije i odvodnje. iako se većina toga odvija daleko od naših očiju, ono što radimo na samom početku ujedno je i najutjecajnije; pripazite što bacate u odvod.
WEF (Watership Environment Foundation) nudi korisna upozorenja vezana za to što ne smijete bacati u sudoper, WC školjku, kadu i ostale sustave za odvodnju:
- Mesnu masnoću i salo
- Ulje (kuhinjsko)
- Maslac i margarin
- Ostatke hrane
- Umake
- Mliječne proizvode
Masnoća se lijepi za cijevi odvoda (i u vašem kućanstvu i pod ulicama). Tijekom vremena masnoća se samo nakuplja i na kraju začepljuje cijevi. deterdženti i ostala kemijska sredstva koja navodno razbijaju masnoću nisu savršeno djelotvorna - uvijek je bolje spriječiti nego liječiti.
Iz WEF-a sugeriraju sljedeće:
- Nikada nemojte izlijevati ulje i masnoću u slivnik niti u školjku u toaletu
- Sastružite masnoći i ostatke hrane s posuđa, rešetki za roštilj i ostalih kućanskih aparata u limenku ili kantu za smeće
Druge stvari:
- Mast i ulja za podmazivanje
- Ostatke kave
- Ljuske jaja
- Naljepnice s kuhinjskih proizvoda
- ženske higijenske proizvode
- Papirnate maramice
- Kondome
- Motorna ulja, antifriz i ostale toksične kemikalije
- Razrjeđivače, boje, lakove
- Korozivne supstance koje su kisele ili toksične
- Lijekove
- Zapaljive ili eksplozivne tvari i tekućine
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar