Što je gavez i kako se koristi?
Raste u vlažnim područjima Europe i Azije, a zbog svojih izuzetnih ljekovitih svojstava od davnina se koristi u narodnoj medicini

Gavez (lat. Symphytum officinale) je višegodišnja ljekovita biljka koja pripada porodici boražinovki (Boraginaceae). Raste u vlažnim područjima Europe i Azije, a zbog svojih izuzetnih ljekovitih svojstava od davnina se koristi u narodnoj medicini. Poznat je i pod nazivima volovski jezik, crni korijen ili konjska trava.
Ljekovita svojstva gaveza
Glavni djelatni sastojci gaveza su alantoin, sluzi, tanini, triterpeni, polifenoli i eterična ulja. Alantoin je posebno cijenjen zbog svojeg regenerativnog učinka - potiče obnovu stanica, zacjeljivanje rana i smanjenje upala. Osim toga, gavez sadrži i rozmarinsku kiselinu koja djeluje protuupalno i analgetski.
Gavez se tradicionalno koristi za vanjsku primjenu kod različitih tegoba poput uganuća, istegnuća, bolova u mišićima i zglobovima, reumatskih bolova, oteklina te kod lakših prijeloma i rana. Zbog svojstva ubrzavanja zacjeljivanja, često se preporučuje sportašima i osobama koje se bave fizičkim radom.
Načini primjene gaveza
U narodnoj medicini gavez se najčešće koristi u obliku masti, obloga i tinktura za vanjsku upotrebu.
-
Gavezova mast - Priprema se od ekstrakta korijena gaveza i biljnih masnoća poput svinjske masti, kokosovog ulja ili shea maslaca. Nanosi se na bolna ili ozlijeđena mjesta nekoliko puta dnevno.
-
Oblozi od gaveza - Svježi korijen se nariba i zamota u gazu te se stavlja na ozlijeđeno područje. Može se koristiti i sušeni korijen koji se prethodno namoči u toploj vodi.
-
Tinktura gaveza - Priprema se maceracijom korijena u alkoholu. Tinktura se koristi za izradu obloga ili dodaje u kupke za bolne zglobove i mišiće.
Važno je napomenuti da se gavez ne preporučuje za unutarnju upotrebu zbog prisutnosti pirolizidinskih alkaloida, spojeva koji mogu štetno djelovati na jetru ako se uzimaju oralno ili u većim količinama.
Oprez i kontraindikacije
Iako je gavez izuzetno učinkovit u liječenju raznih ozljeda i upalnih stanja, potrebno ga je koristiti s oprezom. Dugotrajna i pretjerana upotreba, čak i izvana, može izazvati neželjene nuspojave. Posebnu pozornost trebaju obratiti trudnice, dojilje i osobe s bolestima jetre, kojima se preporučuje izbjegavanje primjene gaveza.
Sve u svemu, gavez je moćna biljka s bogatom tradicijom korištenja u prirodnoj medicini. Njegova sposobnost ubrzavanja regeneracije tkiva čini ga vrijednim saveznikom kod različitih ozljeda i upalnih procesa. Međutim, važno je pridržavati se uputa o pravilnoj i sigurnoj primjeni kako bi se izbjegle potencijalne štetne posljedice.
Novi komentar