« Ekosfera
objavljeno prije 2 mjeseca i 21 dan
STVARNO?

Skandal oko Krškog 2

Skandal oko Krškog 2 razotkrio strah elita od nuklearnog neuspjeha

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Greenpeace)
Više o

Greenpeace

,

skandal

,

NE Krško 2

Nakon razotkrivanja skandaloznog pokušaja slovenskih političkih stranaka da izigraju referendumski proces kako bi progurali nuklearni projekt, slovenski je parlament danas glasao za otkazivanje referenduma, prethodno zakazanog za 24. studenog, o izgradnji novog nuklearnog bloka Krško 2 (NEK2), za čiju je realizaciju zainteresirana i Hrvatska.

Glavne slovenske političke stranke usuglasile su se oko odustajanja od referenduma, nakon što su na slovenskoj televiziji nedavno objavljene snimke neformalnog razgovora predstavnika stranaka koje su pokazale da zapravo referendumska volja birača ne bi imala nikakvu težinu.

Greenpeace takve političke manevre koji neodgovorno obmanjuju javnost o projektima nuklearne energije smatra neprihvatljivima. Organizacija za zaštitu okoliša poziva na razvoj otpornog energetskog sustava, temeljenog na obnovljivim izvorima energije koji svima mogu jamčiti pristupačnu energiju i osigurati buduću konkurentnost Slovenije.

Slovenija je jedina zemlja u EU koja gotovo pa i ne koristi energiju vjetra. Usprkos tome, umjesto da razvijaju otporan energetski scenarij temeljen na obnovljivoj energiji sunca i vjetra kojim bi se odgovorilo na izazove klimatske krize, sve parlamentarne stranke izuzev Levice, uključujući i vodeću vladajuću koalicijsku stranku Svoboda te vodeću oporbenu stranku SDS, pokušale su progurati projekt NEK2, kršeći demokratske norme.

Odluka o izgradnji drugog bloka nuklearke u Sloveniji trebala je doći na glasanje na zakonski neobvezujućem savjetodavnom referendumu krajem studenog. No referendum je sad otkazan uslijed skandala vezanog uz curenje audio snimke koju je 17. listopada objavila popularna slovenska televizijska emisija Tarča. Na toj snimci od 11. travnja, ključni političari vodećih vladajućih i opozicijskih stranaka dogovaraju kako zaobići zakon i izigrati referendumski proces ne bi li ubrzali provedbu projekta NEK2. Procurile su snimke s neformalnog sastanka zastupnika iz svih stranaka, na kojoj su pravni stručnjaci slovenskog parlamenta zastupnicima predstavljali tri scenarija po kojima se provedba projekta može ubrzati na političkoj razini. Zastupnici su izabrali scenarij koji nije u skladu sa zakonskim odredbama o referendumu, premda su bili potpuno svjesni, a pritom i upozoreni od strane pravnih stručnjaka, da time krše zakon.

I prije izbijanja samog skandala Greenpeace i ostale partnerske nevladine organizacije tvrdile su da je referendum preuranjen jer glasači ne raspolažu s dovoljno informacija o samome projektu da donesu promišljenu odluku. Nije se znalo tko će izvoditi radove ni za koju cijenu, hoće li država biti uključena te koje su potencijalne posljedice za porezne obveznike. Procjene investicije kretale su se između 9,6 i 15,4 milijarde eura, ovisno o veličini reaktora. Usto su Greenpeace i ostale nevladine udruge referendumsko pitanje „Podupirete li provedbu projekta Krško 2, koji će zajedno s ostalim niskougljičnim izvorima osigurati stabilnu opskrbu električnom energijom?" označili kao sugestivno i manipulativno, zbog čega su podnesene dvije ustavne tužbe.

Greenpeace smatra da se odluke o novim nuklearnim elektranama ne smiju donositi bez pravodobnog i potpunog informiranja građana o projektu i bez suglasnosti stanovništva koje će morati snositi posljedice ovako skupe i opasne investicije. Investitor GEN Energija trenutno ne treba političku suglasnost niti potporu slovenskog naroda da nastavi s projektom NEK2. Prema riječima Roberta Goloba, premijera Slovenije, u pripremi je zakon NEK2 koji bi trebao sadržavati "određene zaštitne mjere".

Greenpeace Slovenija i njegovi partneri zahtijevaju da zakon referendum uključi kao preduvjet za konačnu odluku o investiciji koja se očekuje 2027/2028. godine.

Sara Kosirnik, voditeljica klimatske i energetske kampanje iz Slovenije komentirala je: „Nakon što su politički akteri uhvaćeni na djelu, sada povlače svoju podršku referendumu iz straha da će im narod reći ono što ne žele čuti. Ovaj skandal oko NEK2 labuđi je pjev nuklearne industrije. Iznova se pokazuje kako su u srži nuklearne industrije korupcija i politička netransparentnost. Umjesto da obmanjuje javnost i nedemokratski gura skup nuklearni projekt koji bi se izgradio tek u narednim desetljećima, slovenska vlada treba usvojiti scenarij za 100% obnovljivih izvora energije koji bi građanima omogućio sigurnu, pristupačnu i demokratsku građansku energiju. Na taj način se možemo pravovremeno suočiti s klimatskom krizom i izbjeći mnogo ozbiljnije posljedice ekstremnih vremenskih prilika u budućnosti", zaključuje Kosirnik. 

25.10.2024. 07:52:00
Novi komentar
nužno
nužno