Proizvođači cigareta žene namjerno pretvaraju u ovisnice
Kompanije cigaretu propagiraju kao sredstvo koje ženu čini seksi, lijepom i samostalnom, a zanemaruje se zdravlje
Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) oštro se obrušila na proizvođače cigareta, pogotovo BAT, Japan Tobacco International i Philip Morris.
Predbacuje im da kompanije žene ciljano vode u ovisnost jer im cigarete predstavljaju kao sredstvo protiv pretilosti te glamurozan dodatak.
Pored toga, kroz razne izravne i neizravne propagandne kampanje ženama se šalje poruka da ih cigarete čine neovisnima od muškaraca i da se kroz njih oslobađaju od dominacije jačeg spola.
"U svijetu puši oko 200 milijuna žena i 800 milijuna muškaraca", podsjeća WHO povodom Svjetskog dana nepušenja 31. svibnja.
Neodgovorno ponašanje proizvođača cigareta najopasnije je u siromašnim i nerazvijenim zemljama, u kojima bi ženska populacija mogla dati na tisuće novih pušača, a time i potrošača duhanskih proizvoda.
"Kompanije investiraju milijune kako bi te ljude pretvorile u ovisnike, a njihova strategija je već dala prve rezultate. Cigaretu propagiraju kao sredstvo koje ženu čini seksi, lijepom i samostalnom", optužuje WHO.
Najnoviji statistički podaci iz 151 zemlje pokazuju da je u 50% njih podjednak broj mladih pušača i pušačica. Cigarete su prema tome više nego ikad prije ušle u svakodnevne živote mladih djevojaka.
Trend je posebno zabrinjavajući uzmu li se u obzir posljedice koje pušenje ima na ženski organizam. Pušačice imaju znatno veći rizik od oboljenja od raka dojke te brojnih drugih bolesti i poremećaja (osteoporoza, pobačaj, neplodnost, rak).
"Broj žena oboljelih od raka pluća koji je uzrokovan nikotinom kontinuirano se povećava. A od posljedica pasivnog pušenja umire znatno više muškaraca nego žena", ističe WHO.
Novi komentar