Presuda Europskoga suda za ljudska prava donesena tijesnom većinom
U izdvojenom mišljenju navodi se da većina sudaca nije uzela u obzir da je jedno od prava manjina i pravo na "očuvanja različitosti", te da odvajanje ne predstavlja uvijek ugrozu
"Osam sudaca Velikog vijeća Europskog suda glasovalo je protiv te presude i dalo zajedničko izdvojeno mišljenje. Oni smatraju da ovaj predmet nije predmet o položaju manjine općenito, već da se odnosi na konkretna pitanja načina obrazovanja podnositelja u dvije škole, i to zbog nedovoljnog znanja hrvatskog jezika. Činjenicu neznanja jezika podnositelji nisu osporavali ni pred domaćom ni pred Europskim sudom za ljudska prava", ističe se u priopćenju Stažnik, zastupnice vlade RH pri Europskom sudu za ljudska prava.
Usto, osam sudaca smatra da je "većina procjenjivala ovaj predmet kao sredstvo za daljnji razvoj koncepta indirektne diskriminacije u praksi Europskog suda. Kao rezultat takvog pristupa, ova presuda je postala presuda o položaju Roma općenito a ne presuda utemeljena na činjenicama predmeta, jer su fokus i opseg ovog predmeta promijenjeni i interpretirani iznad okvira zahtjeva podnositelja pred Sudom."
"Stoga je osam sudaca Europskog suda zaključilo da je stavljanje djece u samo romske razrede tijekom osnovnoškolskog obrazovanja imalo legitimni cilj, te da su primjenjena prihvatljiva sredstva za ograničeno razdoblje bez drugih mogućih alternativa, odnosno da je postojalo objektivno i razumno opravdanje za mjere koje je država poduzimala", ističe se u priopćenju.
Suci su u izdvojenom mišljenju naglasili da je Europski sud preinačio dobro obrazloženu presudu Ustavnog suda Republike Hrvatske koja se temeljila na konvencijskim principima, stoji u priopćenju.
Europski sud za ljudska prava (ECHR) u Strasbourgu osudio je Hrvatsku za diskriminaciju i kršenje prava na školovanje 15 romskih učenika iz Međimurja te joj naredio isplatu odštete od 4.500 eura po učeniku i 10.000 eura za sudske troškove, objavio je u utorak ECHR.
Priznajući hrvatskim vlastima napore u osiguravanju školovanja romskih učenika, Veliko vijeće ECHR-a zaključilo je da njihovo smještanje u posebne razrede tijekom osnovnog školovanja nije bilo opravdano, čime su prekršeni članci 14. i 2. protokola 1. Europske konvencije o ljudskim pravima koji govore o zaštiti od diskriminacije i pravu na školovanje.
Sud je također zaključio da je prekršeno njihovo pravo na pošteno suđenje, jer je hrvatski Ustavni sud o njihovoj tužbi odlučivao šest godina, što je prema sucima ECHR-a bilo predugo. (hina/metro-portal)
Novi komentar