« Svijet
objavljeno prije 6 godina
EHHH...

Pet scenarija Brexita

Čini se kao da je Brexit zaglavio. Prijedlozi britanske premijerke Therese May odbijeni su i u Donjem domu britanskog parlamenta, i u Europskoj uniji. Što će se dalje događati, koja su moguća rješenja?

Kako će se situacija rasplesti?
Kako će se situacija rasplesti? (Arhiva)
Više o

Brexit

Novi govor Therese May u britanskom parlamentu nije prihvaćen, a i reakcija iz Berlina bila je prilično hladna. Očekuje se „da se britanska vlada brzo složi oko prijedloga koje će podržati većina u Donjem domu", rekao je glasnogovornik Angele Merkel.

Ali kako bi to rješenje moglo izgledati? U ovom trenutku postoji pet scenarija.

1. scenarij: Nastaviti isto

Premijerka Theresa May je za tu varijantu. Njezina strategija, kao i do sada, jest igranje na dobivanje na vremenu i špekuliranje da bi Donji dom pod prijetnjom Brexita bez prethodno postignutog sporazuma mogao popustiti.

To kao „najgori mogući scenarij" ne vidi samo Christine Lagarde, šefica MMF-a. To također smatra i velika većina britanskih zastupnika, ali i EU.

Kalkuliranje Therese May izgleda ovako: što se više približava datum izlaska iz Europske unije, to će sve više zastupnika pristajati na neomiljeni sporazum. Ali premijerka kalkulira i s mogućim daljnjim ustupcima EU-a. To je klasično kockanje - na sve ili ništa.

2. scenarij: Zaustaviti sat

Izlazak iz Europske unije trebao bi se dogoditi 29. ožujka. Ali sat - koji neke podsjeća na tempiranu bombu - mogao bi se i zaustaviti.

Europski sud je nedavno odlučio da Velika Britanija još uvijek može zaustaviti Brexit. Za to čak nije neophodna ni suglasnost preostalih članica EU-a. Vlada bi samo trebala povući odluku o izlasku iz EU-a na temelju članka 50. Lisabonskog sporazuma.

Vlada i parlament bi se mogli dogovoriti - svjesni posljedica - i da se nekada ponovo pozovu na članak 50. koji omogućava izlazak članica iz EU-a.

3. scenarij: Parlament preuzima vlast

Veliki broj zastupnika Donjeg doma želi vladi oduzeti kontrolu. U tom smjeru su oporba, ali i torijevci koji su prijateljski nastrojeni prema EU-u, podnijeli više amandmana na „Plan B" koji je Theresa May predstavila u parlamentu. O tome će se glasati narednog utorka.

Ali to je samo jedan korak u potrazi za alternativnim sporazumom o izlasku iz EU-a koji bi prihvatila većina, a koji je prošli tjedan odbila dvotrećinska većina. I u ovom slučaju vrijedi da je do izlaska ostalo još 65 dana.

4. scenarij: Drugi referendum ili novi izbori

Među amandmanima je i onaj o drugom referendumu. Čini se da se i šef laburista Jeremy Corbin udaljava od svojih ranijih stavova, odnosno da je sve manje protiv drugog referenduma. U Donjem domu, međutim, nema većine za takav korak.

Theresa May strahuje od još veće krize nepovjerenja u narodu - koji je i sada, kao i ranije, po pitanju Brexita podijeljen. A od novih izbora vladajući torijevci bježe glavom bez obzira, jer strahuju da bi, zbog ogromnog kaosa koji je nastao, izgubili mnoge birače. Oni samo zbog toga održavaju Theresu May na mjestu šefice vlade.

5. scenarij: Bez dogovora

Ukoliko ne dođe do dogovora britanskih zastupnika oko toga koji scenarij bi trebao biti realiziran, 29. ožujka će svakako doći do izlaska iz EU-a bez prethodnog sporazuma. U tom slučaju prestaju vrijediti i sva zajednička pravila i trgovinski ugovori o unutarnjem europskom tržištu i carinskoj uniji.

Bit će postavljene kontrole na britanskim morskim granicama, kao i kopnenima u Sjevernoj Irskoj. Velika Britanija će biti kao i svaka druga zemlja koja nema trgovinski sporazum s EU-om. Više neće vrijediti tisuće bilateralnih pravila - od onih u zračnom prometu preko onih koji reguliraju trgovinu lijekovima pa sve do prava na boravak.

Istina je da postoje planovi za taj slučaj, ali posljedice bi svakako bile nesagledive.

Piše: Martin Muno/DW
24.01.2019. 12:02:00
Novi komentar
nužno
nužno