« Lifestyle BODY&SOUL
objavljeno prije 8 godina i 5 mjeseci
MMM :)

Obična ili instant kava - mitovi i razlike

Proizvoda koji se rade od našeg omiljenog napitka ima na stotine i na nama je da odlučimo ne samo što kava može dati nama, već i koliko smo se mi spremni posvetiti njoj

Pijte samo pravu kavu
Pijte samo pravu kavu (Shutterstock)
Više o

kava

,

instant kava

,

kvaliteta kave

Kava je jedan od omiljenih napitaka diljem svijeta, ali kao i kod svega, postoji kava i manje kvalitetna kava, a takva često završi u instant varijantama. Naročito nekvalitetna je 3u1 kava, jer u njoj kave ima u tragovima. Što onda to pijemo?

Nema nikakve sumnje koje je Hrvatima omiljeno piće. Uz kavu se često provode ne samo slobodni, već i radni trenuci i svatko ima svoju omiljenu kavu.

A instant kave doživljavaju bum. 

Praktične su, brzo se spremaju, potrebni su samo vruća voda i šalica i daju to kofeinsko buđenje koje kod kave svi toliko volimo. Nekoliko je velikih pluseva na strani instant kava. 

Pozitivne stvari su i što kad je istresete iz pakiranja, uvijek znate točno što ćete dobiti, dok kod kave u kafiću sve jako ovisi o tome tko je priprema. Kad je priprema Marko, znate da će biti dobra jer on je jedan od najvećih stručnjaka za kavu i tehnologiju u Hrvatskoj. Kaže kako se kod instant kava bez dodataka ne morate brinuti da će vam uvaliti nešto drugo osim kave, samo ne očekujte da će vam nepce osjetiti ono najbolje što ta  biljka ima za ponuditi.

"Instant kava kao kava, zovemo je kavu brzih rješenja. Radi se procesom prokuhavanja zrna pržene kave, nakon toga 'freeze dry' metode i nakon toga se dehidrira. To je definitivno kava, međutim nepoznate i nedefinirane kvalitete", rekao je stručnjakMarko Brajković. 

Uglavnom imaju više kofeina od običnog espresa, pa s njima treba biti oprezniji. 
No kad pričamo o 3u1 varijantama, popularnim u uredima, stvari se jako mijenjaju. U njima je same kave najmanje jer ostatak vrećice čini sve ono što bismo željeli izbjeći.

Tako je i u instant kapućinu koji se najviše pije, ne samo u domovima i uredima, već i u kafićima.

"On sadržava negdje 13% instant kave kao baze, a čak preko 50% šećera i mlijeka u prahu. Uz to ostali aditivi, dodaci, sirupi i raznorazne kemijske stvari da bi se došlo do njega obzirom da je prednost tog proizvoda što ima dugi život na polici. Rok trajanja je dvije godine, što u jednoj prženoj specijalnoj kavi ne možemo očekivati", rekao je Brajković. 

Nik zato pazi koliko kave prži. Iz egzotičnih zemalja naš najpoznatiji barista uvozi samo kavu najbolje kvalitete i zna da s njom treba biti pedantan. Kaže kako je jedan od razloga ekspanzije instant kava i taj što naručivanje u kafiću često nalikuje lutriji.

"Kava je na previše mjesta loš produkt. Vi od iste kave imate dva različita okusa na dva različita mjesta, dok instant je tko god da radi, sličan produkt. Je li to zbog užurbanosti? Ne vjerujem, jer onda bi svi jeli hamburgere i fast food. To je bio trend jedno vrijeme da svi jedu i piju brzo, međutim vraća se sve na staro", ispričao je najbolji hrvatski barista Nik Orosi. 

14.05.2016. 09:01:00
Novi komentar
nužno
nužno