Novim pravilima protiv 'kulture odbacivanja' predmeta
Moguće je da će isti standardi vrijediti i u zemljama koje nisu članice EU-a jer proizvođačima možda neće biti isplativo proizvoditi modele slabije kvalitete za druga tržišta
Uskoro ćemo možda biti prisiljeni prekinuti "kulturu odbacivanja" predmeta i odustati od navike da mobitele, tekstil ili elektroniku kupimo, potom kratko koristimo i na kraju odbacimo jer bi EU mogao uvesti nova pravila o proizvodnji i popravku brojnih predmeta.
Propisi će se primijeniti na niz predmeta koje svakodnevno koristimo - na mobilne telefone, tekstil, elektroniku, baterije i ambalažu, piše BBC.
U praksi bi to značilo da će vaš mobilni telefon trajati dulje i da će se moći lakše popraviti, osobito ako na njemu treba izmijeniti samo ekran ili bateriju.
Ove su izmjene dio svjetskoga pokreta nazvanog 'Pravo na popravak' (Right to Repair), a predstavila ih je Europska komisija.
Moguće je da će isti standardi vrijediti i u zemljama koje nisu članice EU-a jer proizvođačima možda neće biti isplativo proizvoditi modele slabije kvalitete za druga tržišta.
U listopadu prošle godine Europska unija je usvojila određene mjere u skladu s kojima se proizvođači obvezuju da će proizvoditi kućne aparate koji će trajati dulje. Obvezni su rezervne dijelove strojeva mijenjati predstojećih deset godina.
Pravila stupaju na snagu 2021. godine i odnose se na rasvjetna tijela, perilice rublja i perilice posuđa te na hladnjake.
Nove bi mjere trebale proširiti popis proizvoda za koje će vrijediti ista ili slična pravila.
Ambiciozan prijedlog
Riječ je o dijelu plana koji Europski ured za zaštitu okoliša (EEB) smatra najambicioznijim i najsveobuhvatnijim prijedlogom usmjerenim na smanjenje utjecaja predmeta iz svakodnevne upotrebe na klimu i na životni okoliš.
Cilj im je da proizvodi koji ne zagađuju životnu okolinu jednostavno postanu svojevrsna životna norma.
To bi, primjerice značilo da će pri spajanju dijelova namještaja proizvođači koristiti vijke, a ne ljepilo.
Pravila bi se trebala odnositi i na takozvanu "preuranjenu zastarjelost" - pojave da proizvođači namjerno proizvode predmete lošije kvalitete kako bi građani češće kupovali novije modele.
"Prilika je to da izmijenimo način na koji proizvodimo, koristimo i odbacujemo određene proizvode, tako da od njih imaju koristi i ljudi i naš planet", kažu predstavnici EEB-a.
Reciklirani materijali
Europska unija želi se uhvatiti u koštac i sa smanjenim bacanjem hrane, želi ukinuti prevelika pakiranja i smanjiti onečišćenje mikroplastikom.
U sklopu istoga plana nastojat će se povećati količina recikliranih materijala u proizvodima, smanjiti utjecaj proizvoda na klimu i na okoliš te potaknuti nov način korištenja proizvoda, tako da proizvođač zadrži vlasništvo nad proizvodom, ali i odgovornost za njegovu kvalitetu (poput automobila na leasing).
Zamisao je natjerati proizvođače da predmete proizvode na način da se ne kvare brzo i to tako što će biti prisiljeni platiti račun popravka ili njegove zamjene.
Nova pravila idu korak dalje od prethodnih, čiji je cilj bio zajamčiti popravak "bijele tehnike", poput hladnjaka i perilica za rublje. No iz EEB-a ističu da bi pravila trebala biti još zahtjevnija.
Ured smatra da bi trebalo smanjiti razinu otpada u industriji te postaviti ciljeve za smanjenje upotrebe resursa diljem Europe.
Treba istaknuti i da je dokument pisan vrlo "zelenim tonom".
"Samo je jedan planet Zemlja, a do 2050. godine njegovi će stanovnici konzumirati toliko stvari kao da su u pitanju tri planeta", riječi su kojima počinje tekst.
"Mnogi se proizvodi prebrzo kvare, ne možete ih koristiti ponovno, ne možete ih popraviti ni reciklirati, a brojni su izrađeni za jednokratnu upotrebu".
Primjenu svih mjera najprije će morati odobriti zemlje članice Europske unije, ali i zastupnici u Europskom parlamentu.
Novi komentar