Nove kontroverze oko petroglifa koji prikazuje dinosaura
Dokazuje li petroglif da su ljudi i dinosauri svojedobno živjeli zajedno ili se radi o iluziji
Petroglifi iz američke savezne države Utah, koji se nalaze na kamenom mostu Kachina Bridge, od samog otkrivanja zadaju brojna pitanja. Dio znanstvenika tvrdi da crteži prikazuju dinosaure i svjedoče o suživotu čovjeka i dinosaura na Zemlji.
Pronađena su ukupno četiri petroglifa koja se mogu dovesti u vezu s dinosaurima, a najpoznatiji i najjasniji od njih upravo je petroglif prikazan na gornjoj fotografiji.
Paleontolog Phil Senter i arheologinja Sally Cole objavili su u novom broju časopisa "Palaeontologia Electronica" istraživanje prema kojem petroglifi nemaju veze s dinosaurima nego su rezultat pareidolije - vrste iluzije pogrešnog viđenja zbog koje se besmislene stvari shvaćaju na željeni način.
Iako petroglif na prvi pogled podsjeća na dinosaura, analiza pod različitim uvjetima osvjetljenja pokazuje da se u stvarnosti radi o dva različita prikaza zmije, tvrde Senter i Cole. Trup i noge navodnog dinosaura prema njima su samo prirodna obojenja kamena. Odmah su se javili i kritičari takve teorije koji u pitanje dovode metodologiju istraživanja. Zaključak o iluziji za njih je previše banalan.
Evo kako su Senter i Cole interpretirali poznati petroglif:
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar