« Život
objavljeno prije 16 godina i 3 mjeseca

Krivotvorine su svuda oko nas

Biznis s lažnjacima sve više privlači i organizirani kriminal

Fotografija vijesti
Više o

krivotvorine

Ponuda vrhunski očuvanog Ferrari oldtimera za 30.000 dolara čini vam se predobrom da bi bila istina? Vjerojatno zato što i nije istina, piše CNN.

No, kada je lažni automobilski klasik toliko dobar da su čak i stručnjaci impresionirani, neki kupci jednostavno ne mogu odoljeti predmetu svoje želje po niskoj cijeni.

Vrhunska izrada

Kada je talijanska policija zaustavila veliki posao krivotvorenja Ferrarija u veljači ove godine, pronašli su 21 automobil, od kojih je 14 već bilo prodano ljubiteljima starih automobila.

- S metar, dva uopće ne možete vidjeti razliku. Ista svjetla, isti branici, čak je i ispušna cijev ista. Zaista dobro napravljeno - impresioniran je i vlasnik jednog pravog klasičnog Ferrarija, Cesare Costantini.

Tržište lažne robe poznatih luksuznih marki, poput torbi Louisa Vuittona ili Rolex satova, nije ništa novo, ali priča s Ferrarijima zorno pokazuje koliko je ta ‘industrija’ postala sofisticirana.

Cijena, prava sitnicaLjubitelji Ferarija 328 GTB mogli su krivotvorinu kupiti za samo 30.000 dolara, dok se pravi primjerak te sportske legende procjenjuje na 130.000 dolara.Napredak u računalnom ‘know-howu’ i mogućnost da se ‘obrnuto složi’ gotovo svaki proizvod, znači da novi poželjan luksuzni proizvod već čekaju krivotvoritelji s tehnologijom i sredstvima da ga kopiraju.

No, kao i kod svega lažnoga, nedostaje  ono osnovno, kvaliteta.

- Vanjština je ista, ali unutrašnjost ipak nije. Prava razlika vidi se u motoru, šasiji, suspenziji, kočnicama. Naravno, najočitiji je motor - objašnjava Costantini.

Kupovati lažnjake danas je prihvatljivije nego ikada prije, a rast potražnje potaknuo je i rast krivotvorenja koje je danas globalni biznis. Posao im cvate usprkos svim nastojanjima kompanija da svoje proizvode učine jedinstvenima, barem detaljima poput rednih brojeva ili holograma.

Društvena prihvatljivost

Pogrešno je vjerovanje da kupnjom krivotvorina ne štetite nikome osim velikim tvrtkama. Biznis s lažnjacima privukao je organizirani kriminal sve većim zaradama, a za njih malim kaznama.

- Potrošači koji vjeruju da je kupnja krivotvorina društveno prihvatljiva, trebali bi razmisliti je li im svejedno što će njihov novac poslužiti u iskorištavanju dječjeg rada, međunarodoj trgovini seksom i ljudima te drugim zločinačkim aktivnostima - smatra odvjetnik Timothy P. Trainer, suosnivač The Authentics Foundations, udruženja za borbu protiv krivotvorenja. (METRO) 

11.04.2008. 02:35:54
Novi komentar
nužno
nužno