Kako NE zabušavati za poslu
Znanstvenici su zaključili da je prokrastinacija - iliti gubljene vremena na poslu - problem regulacije emocija, a ne problem organizacije vremena
Koliko god bi bilo iznimno korisno da pročitate ovaj članak, istina je da bi bilo mnogo lakše ostaviti ga za kasnije. Ipak je prokrastinacija jedna od najuobičajenijih barijera produktivnosti, posebice kada smo na poslu, piše The Guardian.
Zadaci koje ostavljamo za kasnije postaju sve više i više problematični, a za neke od nas, samo odgađanje postaje posao sam po sebi.
Problem postaje još ozbiljniji ukoliko smo sami sebi šefovi. Vlasnici obrta i tvrtki moraju ostati disciplinirani 24 sata dnevno i nemaju luksuz smatrati posao kao osam sati u danu. O onima koji rade iz udobnosti vlastitog doma nećemo ni govoriti.
Usprkos tome, ispostavlja se kako prokrastinacija nije znak lijenonsti ili nesposobnosti, već mehanizam kojim želimo izbjeći negativne osjećaje.
Možda moramo obaviti zadatak koji nam se čini beskrajno dosadan ili smatramo kako ga nećemo moći izvršiti onako kako bismo željeli.
Prilikom istraživanja na Carleton University u Ottawi 2013. godine, profesor psihologije Tim Pychyl i Fucshia Sirois sa University of Sheffield su zaključili da je prokrastinacija problem regulacije emocija, a ne problem organizacije vremena.
"Prokrastiniramo zbog aure negativnih emocija koje okružuju neki zadatak, bilo da one dolaze iznutra ili zbog prirode samog zadatka", rekla je Sirois.
Novi komentar