« Biznis
objavljeno prije 2 godine i 11 mjeseci
COOL

Kako napraviti nacionalnu blockchain infrastrukturu

MIPRO pokreće inicijativu za uspostavu nacionalne blockchain infrastrukture kako bi u razvoju te tehnologije Hrvatska mogla konkurirati u europskim razmjerima

Blockchain
Blockchain (Arhiva)
Više o

infrastruktura

,

blockchain

,

MIPRO

Skala, koji je potpredsjednik MIPRO-a (jedna od najstarijih udruga tog tipa u regiji i šire), je to najavio na online konferenciji za medije uoči MIPRO-vog Foruma "Blockchain tehnologija za cirkularnu ekonomiju-Gospodarski izazov, prilika za Hrvatsku!" koji će se održati također online u utorak 25. svibnja i uz ostalo raspraviti i tu inicijativu kao i mogućnosti Hrvatske za taj razvoj.

Cilj tog Forum je, po riječima Skale, intenzivirati primjenu blockchain tehnologije u Hrvatskoj i unaprijediti inicijativu za izgradnju pilot blockchain infrastrukture ili CroBSI te stvoriti poveznicu sa sličnim inicijativama u EU.

Tehnologija blockchain znači lanac povezanih podatkovnih blokova i temelji se na kriptografiji, a važna je i za kriptovalute, kojih ne bi bilo bez tog koncepta povezivanja blokova i blockchainovog stvaranja distribuirane baze podataka, bez potrebe za korištenjem posebnog entiteta koji će nadzirati transakcije (poput banke).

"Hrvatska kao i druge male zemlje ima šansu da unaprijedi gospodarstvo jedino skokovitim razvojem odnosno iskorakom, koji je moguć samo uz pomoć novih tehnologija, a jedna od takvih je blockchain", ocijenio je Skala, dodajući da bi s CroBSI Hrvatska postigla iskustvo i poziciju u razvoju blockchain tehnologije čime bi mogla konkurirati u europskim razmjerima.

Smatra da je to budućnost ne samo za napredne gospodarske subjekte, koji mogu dati doprinos razvoju inovativnih primjena u novim okolnostima i mogućnostima vezanima za cirkularnu ekonomiju, nego i za male tvrtke i male sredine jer se time mogu boriti na tržištima i imati u tome svoj vlastiti put.

"U Hrvatskoj imamo dobre pretpostavke za ubrzanje tog razvoja, a i udruga MIPRO ima misiju spajati znanost i tehnologiju sa gospodarstvom i javnom upravom te želimo djelovati i utjecati na mobiliziranje svih resursa da ta nova tehnologija dobije ubrzanje i da dođemo do primjene mrežnog računarstva i raspodijeljenih sustava", objasnio je Skala.

Dobre temelje za taj razvoj vidi i u važnim, kako je kazao, rezultatima u Hrvatskoj u računarstvu visokih performansi i u tome što ima jako puno dobrih programera i 'softveraša' koji mogu povući tu inicijativu u skokovit razvoj, kao i u dobroj suradnji sa slovenskim kolegama i iz drugih zemalja.

Naglasio je i da blockchain kao sigurno mrežno računarstvo može zasigurno biti temelj pete industrijske revolucije koja će nastupiti za pet-šest godina.

24.05.2021. 16:01:00
Novi komentar
nužno
nužno