« Život
objavljeno prije 1 dan i 8 sati
HMMM...

Jeste li zadovoljni na svom poslu?!

Agencija Gallup je objavila nove rezultate ispitivanja zadovoljstva na poslu. Nijemci su sve nezadovoljniji, a i raspoloženje u Hrvatskoj je sve lošije

Koliko ste vi zadovoljni?
Koliko ste vi zadovoljni? (Arhiva)
Više o

posao

,

zadovoljstvo

Već na prvo pitanje o zadovoljstvu na radnom mjestu agencije Gallup za godinu 2025. pokazuje kako Nijemci nisu zadovoljni, a ne očekuju niti da će za pet godina biti bolje. Manje od polovine (45%) je zadovoljno, ali u Hrvatskoj je stanje još gore i čak je palo za pet bodova od prošlogodišnjeg ispitivanja. Sad je iza Hrvatske u čitavoj Europi raspoloženje lošije još samo u Sjevernoj Makedoniji i na sjevernom području Cipra.

Najbolje raspoloženje i optimizam vladaju Finskoj, Islandu i Danskoj, a čak je i Srbija na 10. mjestu od 38 zemalja Europe, iza Slovenije i prije Rumunjske. No u usporedbi s drugim regijama svijeta je u čitavoj Europi prilično tmurno. "Politički i gospodarski razvoj te rastući troškovi života utječu na raspoloženje", kaže Mark Nink iz agencije Gallup. "U trenutnoj situaciji čini se da prevladava rezignacija umjesto duha novog početka."

I kod stresa na radnom mjestu se Njemačka nipošto nije popravila: oko četiri upitanih od njih deset tvrdi kako ih je na radnom mjestu dočekalo previše neugodnih iznenađenja, tek nešto manje (37%) je to tvrdilo i u Hrvatskoj. Najviše stresa opet imaju zaposleni u turskom dijelu Cipra, ali i Grčkoj i Malti, dok zaposlene Crne Gore valjda više ništa ne može iznenaditi: sa 25% su pri dnu ljestvice, slijede još samo Litva, Poljska i Danska.

Ipak, na pitanje jesu li i jučer imali razlog za srdžbu, Crnogorci su na drugom mjestu po potvrdnim odgovorima, to kaže i 23% upitanih zaposlenih Bosne i Hercegovine, 15% Srbije, 13% Njemačke i 11% Hrvatske. U Finskoj se ljutilo samo 6% zaposlenih.

Mlade ptice-selice

Sve u svemu, Nijemci većinom nisu zadovoljni radnim mjestom na kojem su sad i ne samo da 72% upitanih misli da je sad dobro vrijeme za promjenu, nego ih 39% ozbiljno i traži alternativu. U Hrvatskoj su zaposleni nešto oprezniji: 55% ih misli da je dobro vrijeme "dići sidro", a 33% ih i traži. Nekakvu alternativu najmanje vide u Slovačkoj, a nekakav drugi posao od onoga na kojem jesu najmanje traže Austrijanci.

No i ovo ispitivanje je još jednom potvrdilo kako već potpuno nestaje nekakva lojalnost i identifikacija s tvrtkom u kojoj se radi - pogotovo kod mladih. Pripadnici takozvane Generacije Z - rođeni između 1997. i 2012. su prave ptice-selice i polovina njih namjerava već ove godine promijeniti radno mjesto, nalaz je i njemačke agencije Forsa. A makar im je radni staž zapravo tek počeo, njih 54% je već barem jednom promijenilo poslodavca.

U starijim naraštajima je drugačija: najčešći razlog zbog čega bi oni promijenili posao je nezadovoljstvo neposrednim nadređenim. No inače, među onima koji se polako približavaju mirovini, dakle u takozvanoj Generaciji X koja obuhvaća godine rođenja od 1965. do 1980., samo otprilike svaki treći zaposlenik želi promijeniti posao već i zato jer je i kod zapošljavanja još uvijek izuzetno diskriminacija po starosti - takvi "starci" će promijeniti posao samo ako su već našli nešto drugo.

Europljani bez iluzija

No obzirom da ispitivanje Gallupa obuhvaća gotovo sve zemlje i regije svijeta, tu se mogu povući i neke usporedbe: po nalazu ovogodišnje ankete je zapravo svugdje pao broj angažiranih i zadovoljnih zaposlenika, sa 23 na 21% i pad je zabilježen u prošlosti samo iz godine 2019. u 2020. kad je počela pandemija korone. I ukupan dojam zadovoljstva opada, sad već u trećoj godini. Pritisak raste: izvješće čak ističe izjavu jedne njemačke zaposlenice koja kaže "osjećam kako sam stalno fizičiki umorna, ali ne mogu spavati i ne mogu se isključiti."

Što se angažiranosti zaposlenih tiče, najviše ih je u obje Amerike, ali u Sjedinjenim Državama i Kanadi čak polovina upitanih tvrdi kako svaki dan osjeća pritisak i stres.

Najviše srdžbe na poslu ima u zemljama južne Azije, a zapravo najmanje upravo u Europi i zemljama Latinske Amerike. A kad je riječ o mišljenju kako je dobro vrijeme promijeniti posao, daleko ispred Europe je i Australija i jugoistok Azije što bi trebalo značiti i da poslovi dobro idu i da neće biti teško naći alternativu. To nipošto ne misle stanovnici zemalja sjevera Afrike i Bliskog istoka, a Europljani su na posljednjem mjestu u regijama svijeta koji doista i traže drugo zaposlenje. Na prvom mjestu su tu zemlje Afrike južno od Sahare.

Piše: Anđelko Šubić/DW
29.04.2025. 10:40:00
Novi komentar
nužno
nužno