Evo zašto bi trebali manje piti
Muškarci koji tjedno popiju 15 alkoholnih pića ili više i žene koje u istom periodu popiju osam ili više čaša alkohola, imaju veći šansu oboljeti od kardiovaskularnih bolesti
Uglavnom, među ženama je rašireno mišljenje da nisu u opasnoti od srčanih problema sve do duboke starosti, ali ova studija ukazuje da su one koji piju veće količine alkohola u trajnom riziku, bez obzira na godine starosti, kaže jedan od sudionika projekta, kardiolog Jamal Rana.
On dodaje da su rezultati ispitivanja iznenađujući jer ukazuju na to da su žene izložene opasnosti od alkohola u mnogo većoj mjeri nego što se dosad mislilo.
Rezultati istraživanja kojima je, tijekom četiri godine, analizirano više od 400.000 muškaraca i žena sklonih uživanju u alkoholu ukazuju na porast opasnosti od alkohola, osobito kod mlađih osoba. Također, dobiveni podaci upozoravaju i da je konzumiranje alkohola, kao i nekontrolirano opijanje značajno povećano među ženama u odnosu na prethodne desetljeća.
Znanstvenici smatraju da prekomjerno uzimanje alkohola direktno utječe na povećanje razine masnoća u krvi, što u kombinaciji s većim brojem otkucaja srca ubrzava proces začepljenja arterija.
Tijekom dužeg niza godina, tvrde medicinski stručnjaci, alkohol utječe na izduživanje, uvećavanje i slabljenje srčanog mišića što čini da srce pumpa krv manje efikasno pa se rizik od kardiovaskularnih bolesti znatno povećava.
Prema podacima WHO-a, neumjerno konzumiranje alkohola može biti uzročnik više od 200 različitih bolesti, među kojima su i bolesti jetre, neki oblici raka, kao i tuberkuloza.
Podaci pokazuju da od alkoholizma u svijetu boluje oko jedan posto globalne populacije i da su problemi vezani uz pretjerano konzumiranje u svijetu najviše izraženi u Rusiji i Australiji.
Novi komentar