Donirano eksperimentalno cjepivo za ebolu
Kanada će Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji donirati oko 1000 doza eksperimentalnog cjepiva protiv ebole
Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji će za uporabu u zapadnoj Africi biti donirano eksperimentalno cjepivo koje je dosad testirano samo na životinjama, rekao je Gregory Taylor, zamjenik čelnika agencije.
Međutim, liječnici kažu da su količine kanadskog cjepiva i američkog eksperimentalnog lijeka ograničene te da će možda trebati mjeseci da se stvore dostatne zalihe.
Nigerija je u srijedu zatražila od SAD eksperimentalni lijek koji je već primilo dvoje američkih liječnika, i još čeka odgovor.
Liberija je zahtjev uputila ovaj tjedan i dobila je pozitivan odgovor.
WHO je u utorak donio odluku o etičnosti upotrebe eksperimentalnog, nedovoljno testiranog lijeka ili cjepiva kao potencijalno učinkovitog postupka ili prevencije u liječenju epidemije ebole u zapadnoj Africi.
Zdravstvena agencija UN-a objavila je da opskrba eksperimentalnim lijekovima protiv virusa ebole zahtijeva "suglasnost, slobodu izbora, povjerljivost, poštovanje osobe koja prima lijek, očuvanje njezina dostojanstva i uključenost zajednice".
Stručnjaci su u Ženevi raspravljali o tome mogu li se eksperimentalni lijekovi i cjepivo protiv ebole upotrijebiti u borbi protiv te bolesti, unatoč tome što dosad nisu dovoljno testirani ili nisu dobili odobrenje od nadležnih tijela.
Neki eksperimentalni lijekovi dali su nadu, kazala je šefica WHO-a za inovacije Marie-Paule Kieny.
Liječnici bez granica pozdravili su odluku WHO-a, ali su kazali da sam eksperimentalni lijek neće zaustaviti problem, već da je potrebno veliko povećanje broja liječnika i općenito osoblja koje će pomagati oboljelima.
Po brojkama WHO-a dosad je potvrđeno 1800 slučajeva oboljelih od ebole i više od 1000 smrtnih slučajeva.
Novi komentar