Čak sto tisuća ovisnika o kocki i internetu u Hrvatskoj
Nove ovisnosti o kockanju, klađenju i internetu poprimaju epidemijske razmjere, a situaciju otežava izostanak lijekova, dijagnostičkih i terapijskih algoritama za liječenje tih ovisnika
Ogroman je broj osoba u Hrvatskoj ovisan i o kockanju i o internetu, no društvo i obitelji najčešće ne prepoznaju poremećaj. Ovisnici ulaze u strašne dugove, a u javnosti svoju bolest predstavljaju samo "kao zabavu ili lošu naviku", ističe psihijatar Ante Bagarić.
Ovisnici, koji prepoznaju svoj problem, kao i njihove obitelji mogu se obratiti bilo kojoj psihijatrijskoj instituciji, domovima zdravlja i bolnicama, no Klinika za ovisnosti u Vinogradskoj i Zavod za liječenje ovisnosti na Klinici za psihijatriju u Vrapču prave su adrese na koje mogu obratiti.
Najteže ovisnike o kockanju na Vrapču hospitaliziraju, ali liječe ih i u dnevnim bolnicama i psihoterapijskim grupama, ovisno o potrebama i kliničkim stanjima. Za te ovisnosti o kocki i internetu trenutačno ne postoji niti jedan lijek, no, ističe Bagarić, najčešće su u podlozi velika depresivnost i anksioznost za koje se prepisuje tretman lijekovima.
Ovisnost o kockanju tek je 1980. priznata kao patološki poremećaj kontrole poriva.
Aktualni podaci govore da je 80% stanovnika SAD barem jednom u životu kockalo, a Hrvatska brzo preuzima te negativne trendove. Statistike pokazuju i da muškarci počinju ranije kockati, ali češće kockaju u društvu.
"Žene su manje sklone toj ovisnosti, ali kada krenu onda odlaze tamo gdje ih nitko ne pozna i vrlo je mala vjerojatnost da će se javiti u programe odvikavanja", rekao je Bagarić.
Iako je najčešće riječ o osobama koje nisu bile povezane s kriminalom, zbog nove ovisnosti u 80% slučajeva postaju kriminalci koji pljačkaju da bi se mogli nastaviti kompulzivno kockati.
Bagarić je odbacio tumačenja kako država zbog poreza zarađuje na kocki, istaknuvši da su štete za društvo nekoliko puta veće od tako naplaćenog poreza.
Procjenjuje se da je ovisnika o internetu u Hrvatskoj danas više od 50000, a Bagarić je naveo njihovu sličnost s kockarima, s obzirom da ih 80% također ima neki drugi snažan psihički poremećaj.
U rizičnu skupinu ulaze anksiozne i depresivne osobe, izložene stalnom stresu, sa siromašnim socijalnim životom i one koje već imaju neke druge ovisnosti.
Ovisnici o internetu osobe su s "kompulzivnim i adiktivnim potencijalom", a najčešće ne prepoznaju problem iako pate od raznih simptoma - preokupiranosti internetom, gubitka uvida u protok vremena, izolacije od obitelji i društva, euforije povezane s korištenjem interneta te nemogućnosti razdvajanja stvarnog i virtualnog svijeta. A tu su i tjelesni simptomi - glavobolja, bolovi u vratu i leđima i smetnje vida.
U zadnje vrijeme raste učestalost online klađenja, što povezuje obje ove ovisnosti o internetu i kocki, a kod osoba koje su ovisne 20-ak godina uočene su jasne promjene na mozgu, upozorio je Bagarić.
Novi komentar