« Svijet
objavljeno prije 14 godina i 5 mjeseci
OPRAVDANJE INVAZIJE

Blair pred povjerenstvom izjavio da je napad na Irak bio nužan

Dok je bivši premijer davao izjavu prosvjednici su poručili kako mu je mjesto u Haagu zajedno s Georgeom Bushem

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Getty Images)
Više o

Velika Britanija

,

Tony Blair

,

invazija na Irak

Nakon 11. rujna nije porasla iračka prijetnja no dramatično je porasla percepcija prijetnje oružja masovnog uništenja, branio je u petak svoju odluku o napadu na Irak bivši britanski premijer Tony Blair i opovrgnuo sklapanje tajnog sporazuma s Georgeom Bushom 2002.

Pred britanskim povjerenstvom koje je vlada zadužila da ispita moguće makinacije za ulazak Britanije u skup i nepopularan rat u Iraku, Blair je objašnjavao sadržaj sastanka s tadašnjim američkim predsjednikom Bushem na njegovu ranču u Teksasu 2002., 11 mjeseci prije početka invazije.

"Nije objektivno da je Sadam postao opasniji, već je naša percepcija opasnosti porasla", rekao je Blair. "Ako su ti ljudi potaknuti vjerskim fanatizmom mogli ubiti 30.000 ljudi", onda su mogli napadati i dalje, prenosi agencija AP.

Blair je rekao da je ponajprije želio uputiti "apsolutno snažnu, jasnu i trajnu poruku poslije terorističkih napada 11. rujna" kojom bi kazao "ako ste režim koji sudjeluje u WMD (oružje za masovno uništavanje) morate prestati".

Prijašnji svjedoci kazali su pred povjerenstvom Chilcot da je Blair obećao Bushu svoju vojnu potporu.

Nije postojao tajni sporazum, rekao je Blair i ustvrdio da je Bushu samo rekao da će "biti uz njega" ne uspije li diplomacija, javlja agencija AFP.

"Bit ćemo s vama kako bismo se suprostavili i razriješili prijetnju", rekao je Blair povjerenstvu te ustvrdio kako to nije rekao privatno i usput, nego "javno".

Blair, za kojega agencije prenose da je bio "napet", opisao je bivšeg iračkog predsjednika Sadama Huseina kao "čudovište" i rekao da još vjeruje kako je ispravno spriječiti "nepoćudne države" da razviju oružje za masovno uništenje.

"Vjerovao sam bez svake dvojbe da Sadam Husein ima oružje za masovno uništavanje", rekao je Blair. "Vjerovao sam da su obavještajni podaci bili uvjerljivi i morali smo djelovati", rekao je Blair, prenosi agencija dpa.

Vladino povjerenstvo nema zakonskih ovlasti, no pokušava otkriti "istinu" o planiranju, provedbi i posljedicama invazije 2003.

"Predstavljamo milijun osoba koje su 2003. prosvjedovale i bile protiv rata u Iraku. Sve ono na što smo 2003. upozoravali, pokazalo se točnim", rekao je novinarima predsjednik udruge Stop the War Andrew Murray, ocijenivši kako je "mjesto Tonya Blaira u Haagu, zajedno s Bushom".

Stotine Britanaca prosvjedovalo je ispred ispred dvorane u kojoj je bivši britanski premijer pokušao opravdati svoju odluku o angažmanu Velike Britanije u Iraku izvikujući "Blair, ratni zločinac", "Tonyja u zatvor" te "Bliar", tražilo da se Tonyju Blairu sudi za ratne zločine, .

"Taj rat nije opravdan i pokrenut je iz neopravdanih razloga", rekao je jedan od sudionika prosvjeda, ističući transparent na kojemu je, umjesto Blair pisalo "Bliar".

Prosvjednici, koji su se okupili ispred Konferencijskog centra Elizabeta II. zatražili su da se Tony Blair izruči Međunarodnome sudu u Haagu zbog ratnih zločina.

Među prisutnima su bili i roditelji te rodbina 179 britanskih vojnika poginulih u Iraku, koji su se pridružili okupljanju. "Dugo sam čekala ovaj dan i želim čuti što on nakon svega može reći", rekla je Reg Keys, čiji je sin Thomas u Iraku poginuo 2003. "Željela bih da me pogleda u oči i da mi kaže da mu je žao", rekla je Theresa Evans, čiji je sin Llywelyn ubijen u Iraku prvoga dana sukoba. (hina/metro-portal)

29.01.2010. 17:17:03
Novi komentar
nužno
nužno