Barbarić vidjela dragulje, Prka tvrdi da ništa ne zna
Nastavljeno suđenje Zagorcu
Svjedokinja, koja je 90-ih pod imenom Biljana Sučić radila kao šefica kabineta ministra financija, prisjetila se da joj je Zagorec jednom prilikom u svom uredu u Ministarstvu obrane pokazao zelene dragulje, najvjerojatnije smaragde, koje je čuvao u sefu.
"U sefu se vidjela torba, u kojoj je bila kutija s draguljima", kazala je Barbarić, dodajući da joj je Zagorec ispričao kako je drago kamenje dobio kao jamstvo za novac isplaćen trgovcu oružja. Zagorec joj je, kaže, dragulje pokazao sa smiješkom uz riječi kako on može trgovati oružjem iako je država pod embargom. Naime, oružje se uvozilo, među ostalim, na način da je na uvoznim deklaracijama teret bio upisan kao hrana ili poljoprivredni strojevi.
Svoj odnos sa Zagorcem svjedokinja je opisala kao dobru poslovnu suradnju, pa je kasnije honorarno radila i u tvrtki za nabavu naoružanja RH Alan. Sve transakcije išle su preko tadašnjeg ministra financija Joze Martinovića, od kojega su potrebnu količinu novca naručivali Zagorec ili njegova suradnica Snježana Šiprak. Novac za kupovinu oružja osiguravalo je više banaka, najviše je išlo preko Privredne banke, a u svemu je sudjelovala i Hrvatska narodna banka.
"Bilo je dovoljno da Zagorec nazove ministra i kaže - ide isplata. Novac bi ga potom čekao i sve bi dalje rješavali sa mnom"
"Bilo je dovoljno da Zagorec nazove ministra i kaže - ide isplata. Novac bi ga potom čekao i sve bi dalje rješavali sa mnom", kazala je.
Novac iz trezora svjedokinja je potom predavala Zagorčevom suradniku Josipu Fereku koji je u gotovini znao iznositi i po pet milijuna američkih dolara.
Dobra suradnja prekinuta je kada su u njen ured došli Zagorec, Šiprak, šef vojne policije Mate Laušić i bivši direktor Privredne banke Martin Katičić i uzeli svu dokumentaciju vezanu uz nabavu oružja. Osim iz njene sobe uzeli su, kaže, i dokumente iz zapečaćenog ureda pokojnog ministra Martinovića.
Bivša Zagorčeva suradnica Snježana Šiprak, koja je prva posvjedočila o krađi dragulja, ranije je na sudu kazala da je suradnja Terezije Barbarić sa Zagorcem prekinuta nakon što se ona udala za svog bivšeg supruga Dubravka Barbarića, Zagorčeva prijatelja u kojega je navodno izgubio povjerenje.
Postavljajući pitanja svjedokinji Barbarić optuženi Zagorec je u više navrata spomenuo navodnu Barbarićevu ucjenu dokumentacijom o nabavi oružja, no ona je sve tvrdnje odbacila kao neistinite. Porekla je i da se 2002. Zagorcu požalila kako bi njen bivši suprug mogao nauditi Zagorčevom sinu Tomislav, zbog čije je otmice kasnije osuđen Hrvoje Patrač.
Ipak, potvrdila je da su se ona i bivši suprug u Veneciji jednom prilikom sastali s Hrvojem Petračem, no taj susret, tvrdi, nije imao nikakve veze sa Zagorcem ili njegovim poslovima.
"Nisam ništa pričala sa Zagorcem, a ako ima neraščišćenih odnosa s Barbarićem neka to ne radi preko mene", dodala je svjedokinja koja je potvrdila da od 2002. surađuje s Državnim odvjetništvom i pomaže na "sklapanju dokumentacije u otkrivanju tijekova novca".
Zagorčev odvjetnik i optuženi umirovljeni general prigovorili su njenom iskazu nazvavši ga potpuno neistinitim i iskonstruiranim.
Prka ništa ne zna
Božo Prka, koji je obnašao dužnost ministra financija od 1993. do 1994. godine, u svom je iskazu naveo kako ga je Ministarstvo obrane često usmenim putem tražilo da daju novac za naoružanje i logistiku. "Nije se pismeno komuniciralo", naveo je Prka.
Potom je rekao i kako ga Zagorec nije mogao nazivati telefonom i tako trošiti novac te kako Zagorec nije imao veće ovlasti od njega.
Nakon Prke, koji o samom "slučaju dragulji", kako tvrdi, "ne zna ništa", na mjesto za svjedoke je pozvan Dražen Jakopec, koji je 2000. godine preuzeo Zagorčevu dužnost.
Jakopec je naveo kako je 1999. godine vidio otvoren sef, ali u njemu nije bilo dragulja već samo dokumenti. Rekao je i kako bi dvije pilotske torbe, koje je navodno 1993. godine trgovac oružjem Josef Rothaichner donio Zagorcu, mogle u sef stati jedino da su se iz njega izvadile police. (hina/metro-portal)
Novi komentar