« Svijet
objavljeno prije 15 godina i 5 mjeseci
zdravlje na cijeni

Amerikanci podijeljeni oko reforme zdravstva

Obama je započeo bitku s lobijima zdravstvene industrije

(Getty Images)
Više o

Barack Obama

,

zdravstvo

,

zdravstveno osiguranje

,

lobiranje

,

osiguravatelji

,

javno zdravstvo

Američki predsjednik Barack Obama u obratit će se u srijedu navečer, po lokalnom vremenu, na zajedničkoj sjednici oba doma Kongresa s govorom o prijedlogu reforme zdravstva. Govor bi trebao uključivati konkretne elemente plana u čije će prednosti predsjednik pokušati uvjeriti Amerikance.

Središnji element reforme američkog zdravstva, čija se cijena procjenjuje na 900 do 1000 milijardi dolara u idućih 10 godina, jest uvođenje javnog fonda zdravstvenog osiguranja, oko čege se lome koplja između demokrata i republikanaca, između Bijele kuće i Kongresa, ali i među konzervativnim i liberalnim krilom većinske Demokratske stranke.

Zdravstvena industrija u SAD-u, koja čini 17 posto BDP-a ili oko 2.6 bilijuna dolara, koja je 1993/94. zaustavila pokušaj reforme zdravstva u vrijeme administracija Billa Clintona, ovoga puta podržava reformu izuzev uvođenja javnog fonda, jer bi ono sigurno smanjilo dobit privatnih osiguranja.

Osiguravajuće kuće računaju na dobit od gotovo svih elemenata predložene reforme, od subvencija za osiguranja sada neosiguranih Amerikanaca koji je oko 47 milijuna, do većeg financiranja programa Medicaid za siromašne i hendikepirane.

Protiv uvođenja javnog zdravstvenog fonda, moćna industrija osiguranja pokrenula je široku kampanju, u kojoj je angažirano više od 900 lobističkih tvrtki i potrošeno više od 35 milijuna dolara u prvoj polovici godine, navodi američki tisak.

Kampanja uključuje i agresivno TV oglašavanje u kojem se građane, posebno one starije, upozorava da će izgubiti svog liječnika i dobru medicinsku skrb, kada država preuzme vođenje zdravstva.

Robert Laszewski kaže kako se osiguravatelji već klade da će Obama na kraju reducirati reformu, da bi sačuvao na svojoj strani demokrate koji su sada protiv nje.

Dan prije Obaminog govora, Bachus je u utorak dostavio lobistima i medijima "sveobuhvatni plan reforme zdravstva" koji ne uključuje javni fond. Po njegovu planu, u SAD bi se uvelo obvezno zdravstveno osiguranje po uzoru na obvezno autoosiguranje, uz kazne za pojedince do 950 dolara a obitelj do 3.800 dolara, ako ne kupe osiguranje.

Obama se ranije odlučno protivio kažnjavanju građana ako nemaju zdravstveno osiguranje.

Dužnosnici Bijele kuće su najavili da će u govoru predsjednik "odgovoriti na sva glavna pitanja", uključujući i tko će platiti za osiguranje 47 milijuna neosiguranih Amerikanaca.

Predsjednik oporbene Republikanske stranke Michael Steele odbacio je prijedlog administracije, rekavši u intervjuu kako je "ideja da savezna vlada može ponuditi isto što i privatni osiguravatelji, smiješna".

Predsjednik Obama u Kongresu planira snažno podržati javnu opciju, odnosno vladin fond zdravstvenog osiguranja ali ne ultimativno, ostavljajući prostora za pregovore kako bi zakon na kraju mogao proći na glasovanju, izvijestio je u srijedu dnevnik Politico, pozivajući se na izvore upoznate s govorom.

Čelnik senatske većine Harry Reid i predsjednica Predstavničkog doma Nancy Pelosi u utorak su nakon sastanka s Obamom izjavili da je opcija javnog fonda i dalje "vrlo živa".

Kongresnik Mike Ross, vođa skupine od 23 konzervativna demokratska kongresnika poznate kao "Blue Dogs", odlučno je najavio protivljenje svakom planu koji sadrži javni zdravstveni fond.

Ispitivanja javnog mnijenja pokazuju da su Amerikanci, kao i njihovi zastupnici, podijeljeni oko reforme zdravstva.

Ispitivanje instituta Gallup, objavljeno u utorak, pokazuje da je početkom rujna, 39 posto anketiranih izjavilo kako bi savjetovali svom kongresniku da glasuje protiv reformi zdravstvenih zakona, dok je 37 posto reklo kako žele da njihovi predstavnici glasaju za reformu, a 24 posto nije imalo mišljenje. Slične rezultate dalo je i Gallupovo kolovoško ispitivanje. (Hina/ metro-portal)

09.09.2009. 20:35:37
Novi komentar
nužno
nužno