« Hrvatska
objavljeno prije 17 godina
NERAVNOPRAVNOST

Žene su slabije plaćene

Plaće muškaraca veće su u svim područjima

Više o

Moj posao

,

diskriminacija

,

Daniel Nestić

,

Helena Štimac Radin

Plaća po satu koju u Hrvatskoj primaju muškarci, u prosjeku je veća od plaća žena za 12,5 posto, rekao je Daniel Nestić iz Ekonomskog instituta Zagreb na forumu ‘Postoji li jači spol u poslovnom svijetu’, koji su organizirali internetski portal Moj Posao i Vladin ured za ravnopravnost spolova.

Glavno objašnjenje razlika u plaćama je u sektorskoj segregaciji, to jest većoj zastupljenosti žena u slabije plaćenim djelatnostima kao što su obrazovanje, trgovina, turizam i tekstilna industrija.

Nestićevo istraživanje temelji se na podacima iz ankete o radnoj snazi Državnog zavoda za statistiku, a pokazuje da su razlike u korist muškaraca veće što je stupanj obrazovanja niži.

Prosjek satnica

Tako muškarci bez završene osnovne škole imaju 28 posto veću plaću nego žene tog stupnja obrazovanja, a oni s osnovnom školom 20 posto. Kod srednjoškolskog obrazovanja razlika je 12 posto, visokog dva posto, a kod najviših stupnjeva (magisterij, doktorat) šest posto. Značajne su i razlike u plaćama kod menadžera, gdje muškarci imaju u prosjeku 13 posto veće plaće.

StereotipiIstraživanje provedeno na portalu Moj Posao pokazalo je da muško-ženski stereotipi nisu oslabili u poslovnom svijetu, pa tako ispitanici smatraju da su među pet vrlina za vođenje posla tri dominantno muške.
Za većinu je idealan šef kombinacija muških i ženskih osobina, ali bi za šefa radije izabrali muškarca, a tako najčešće misle žene. 

Nestić je napomenuo da se ovi rezultati istraživanja temelje na usporedbi čistih prosjeka satnica za sve zaposlene muškarce i žene, koji se razliku po dobi, stažu i obrazovanju.

Unatoč višim plaćama, muškarci su prema istraživanju Ekonomskog instituta slabije obrazovana radna snaga od žena, pa tako 16 posto zaposlenih muškaraca ima višu i visoku stručnu spremu prema 25 posto žena.

Diskriminacija

Također, studija pokazuje da svaka godina obrazovanja nakon srednje škole muškarcima donosi 11 posto, a ženama 9 posto višu plaću. Radni staž pak po godini muškarcima donosi 1,7 posto veću plaću, a ženama 0,8 posto.


Prema podacima istraživanja o diskriminaciji žena pri zapošljavanju, koje je predstavila predstojnica Vladina ureda za ravnopravnost spolova Helena Štimac Radin, gotovo dvije trećine žena izjavilo je da su bile diskriminirane pri zapošljavanju.

Štimac Radin je najavila izradu Kodeksa zapošljavanja žena, kao i dopune Zakona o ravnopravnosti spolova što ga je Ustavni sud svojedobno proglasio neustavnim jer nije bio izglasan dvotrećinskom većinom.

Piše: HINA
24.01.2008. 00:43:57
Novi komentar
nužno
nužno