Zbog Trumpa investitori se okreću EU
Svojom grubom trgovinskom politikom Donald Trump je uplašio investitore. To Europi i Njemačkoj otvara nove šanse za rast. Hoće li one biti iskorištene?

Sat otkucava: 9. srpnja istječe rok za postizanje dogovora u carinskom sporu između SAD-a i EU. Hoće li doći do eskalacije i uvođenja trajno visokih američkih carina, još je neizvjesno. Jednako je neizvjesno i kojim bi mjerama EU odgovorila.
No, unatoč golemom pritisku koji je američka vlada pod Donaldom Trumpom vršila posljednjih mjeseci, međunarodni investitori sada s puno više skepticizma gledaju na američko gospodarstvo - dok istovremeno pokazuju sve veći interes za Europu, posebno za najveće gospodarstvo Europske unije: Njemačku.
Dok je američki burzovni indeks S\&P 500 od početka godine u minusu, njemački indeks DAX porastao je za više od 15 posto i bilježi stalno nove rekorde. Od stupanja Donalda Trumpa na dužnost, američki dolar je izgubio deset posto vrijednosti u odnosu na euro. Slično je prošao i u usporedbi s britanskom funtom i švicarskim frankom.
MMF i Njemačka središnja banka kritiziraju SAD
Sjedinjene Američke Države djeluju uzdrmano: Međunarodni monetarni fond (MMF) upozorava da bi američki dugovi mogli izmaknuti kontroli. Predsjednik njemačke Bundesbanke, Joachim Nagel, upozorio je na samitu G7 u Kanadi na nove turbulencije na financijskim tržištima ako se trgovinski spor sa SAD-om ne riješi.
Nagel je opisao toksičnu kombinaciju pada burzovnih indeksa, slabljenja dolara i istovremenog rasta prinosa na obveznice nakon što su uvedene visoke dodatne carine gotovo svim američkim trgovinskim partnerima. „Imao sam osjećaj da smo u nekim trenucima bili vrlo blizu stanja poput nuklearne katastrofe na financijskim tržištima", rekao je čelnik njemačke središnje banke.
Zamjenica izvršnog direktora MMF-a Gita Gopinath je neposredno prije toga u intervjuu za Financial Times upozorila da je američki proračunski deficit prevelik i da SAD mora početi rješavati svoj „stalno rastući" dug.
Prema podacima američkog Ministarstva financija, SAD ima ogroman dug od preko 36 bilijuna dolara. Prošle godine on je iznosio više od 120 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP) - što je gotovo dvostruko više od razine zaduženosti u Njemačkoj. I svake godine taj duge raste - za ovu se godinu očekuje povećanje za 6,5, posto.
Pogled na SAD sve kritičniji
Njemački ekonomist Hans-Werner Sinn kaže da se manevarski prostor američkog modela zaduživanja sve više sužava. „Amerikanci moraju stegnuti remen. Njihov životni standard, taj svijet pun trgovačkih centara, a malo tvornica - to se dugoročno ne može održati", rekao je bivši predsjednik minhenskog Ifo instituta za Deutsche Welle.
Da SAD traži načine kako smanjiti trgovinski deficit s EU - to i Ralph Ossa može razumjeti. No, ovaj glavni ekonomist Svjetske trgovinske organizacije (WTO), kao i većina njegovih kolega, smatra: „Gotovo svi ekonomisti se slažu da carine nisu prikladno sredstvo za rješavanje trgovinskog deficita". Ossa je, u razgovoru za DW, usporedio ponašanje SAD-a s nekim tko troši više nego što zarađuje i zbog toga se zadužuje.
„Ako ja kao Ralph imam problem s dugovima - primjerice zato što kupujem previše automobila - onda je, naravno, jedna mogućnost oporezovati ih, kako bih kupovao manje automobila. Ali to, naravno, nije najizravniji način da se problem riješi", objašnjava Ossa američki pristup.
Stav prema EU i Njemačkoj se „potpuno preokrenuo"
Da agresivna trgovinska i carinska politika Donalda Trumpa odbija investitore i usmjerava njihovu pažnju prema EU, potvrdio je i šef njemačke Razvojne banke KfW Stefan Wintels, u nedavnom intervjuu za list Handelsblatt. „Na mojim prezentacijama u New Yorku, Londonu i Zürichu primjećujem da raste interes međunarodnih investitora za Njemačku. Mnogi institucionalni investitori su previše ulagali u SAD i rado bi više investirali u EU, posebno u Njemačku", rekao je Wintels.
U samo nekoliko mjeseci, raspoloženje prema Europi i Njemačkoj kod međunarodnih investitora potpuno se promijenilo. „U svojih više od 30 godina karijere, nikada nisam doživio ovako brzu promjenu raspoloženja. Trebamo učiniti sve da iskoristimo taj pozitivan momentum za Njemačku i Europu", rekao je šef KfW-a.
Američki investitori slijede zov Europe
Europa privlači i međunarodne financijske gigante, poput najvećeg svjetskog upravitelja imovinom - Blackstonea. Direktor Blackstonea Steve Schwarzman najavio je da će u narednih deset godina investirati do 500 milijardi dolara (437 milijardi eura) u EU. U vremenu geopolitičkih preokreta, EU postaje sve atraktivnija za investitore - zahvaljujući i investicijskim paketima u milijardama za izgradnju infrastrukture i obrane u Njemačkoj.
„U tome vidimo veliku priliku za nas", rekao je Steve Schwarzman početkom lipnja za Bloomberg TV. „U Njemačkoj počinju mijenjati pristup, što bi, po našem mišljenju, moglo dovesti do viših stopa rasta."
U Bruxellesu su svjesni da zajedničko europsko tržište s gotovo 450 milijuna potrošača mora funkcionirati učinkovitije. Europska komisija planira, kao odgovor na globalni trgovinski rat, ukloniti „deset najvećih prepreka" u unutarnjoj trgovini. U jednom internom strateškom dokumentu EU-a navodi se sljedeća računica: da bi se kompenzirao pad izvoza u SAD od 20 posto, dovoljan bi bio porast trgovine unutar EU-a od svega 2,4 posto. To bi se, među ostalim, trebalo omogućiti smanjenjem birokracije - što bi naročito koristilo malim i srednjim poduzećima, koja bi tada mogla lakše poslovati s drugim zemljama unutar EU.
Njemačka - magnet za investicije
Također u Bruxellesu postoji suglasnost da se mora ubrzati sklapanje trgovinskih sporazuma s partnerima poput Indije ili Indonezije - i da se više ne smije dopustiti da pregovori, poput onih s Mercosurom, traju dva desetljeća.
Ali i bez toga, Europa već sada profitira od novog fokusa investitora na „stari kontinent". Na investitorskoj konferenciji „Super Return International" početkom lipnja u Berlinu okupile su se tisuće velikih investitora, uključujući mirovinske fondove, osiguravajuća društva i državne fondove iz cijelog svijeta - s ukupnom imovinom kojom upravljaju u iznosu od oko 46 bilijuna eura.
Prema navodima Bloomberga, menadžeri investitora kao što su BC Partners, Permira i Brookfield Asset Management založili su se, uslijed rastućih globalnih ekonomskih rizika, za Europu kao destinaciju za investicije.
Financijski gigant iz New Yorka - Apollo Global Management, koji već sada ima oko 100 milijardi dolara investiranih u Europi - od ukupno 800 milijardi kojima upravlja - želi u sljedećih deset godina posebno pojačati svoje prisustvo u Njemačkoj.
„Samo u ovoj zemlji vidimo mogućnost da u narednih deset godina investiramo 100 milijardi dolara", izjavio je predsjednik Apolla Jim Zelter za Financial Times i dodao da je to „brojka koju je teško nadmašiti bilo gdje u svijetu".
Razgovor RSS komentara novi komentar ↓
Novi komentar