« Hrvatska
objavljeno prije 15 godina i 11 mjeseci
državni neprijatelj

Zagorec popio sedam godina i ostao bez imovine

Umirovljeni general Vladimir Zagorec nepravomoćno osuđen na sedam godina zatvora

Fotografija vijesti
Fotografija vijesti (Goran Mehkek/CROPIX)
Više o

Vladimir Zagorec

,

izručenje Zagorca

,

afera dragulji

,

osuđen Zagorec

Zagrebački Županijski sud nepravomoćno je danas na sedam godina zatvora osudio umirovljenog generala i bivšeg pomoćnika ministra obrane Vladimira Zagorca na temelju svjedočenja njegovog bivšeg prijatelja i poslovnog partnera Hrvoja Petrača, bivše tajnice Snježane Šiprak i Terezije Barbarić, djelatnice Privredne banke i Ministarstva financija zadužene za isplatu gotovine kojom su Zagorec i suradnici nabavljali oružje za Hrvatsku vojsku.

Iako nema metarijalnih dokaza o postojanju dragulja, sud je odluku temeljio na suglasnim iskazima troje svjedoka. U njihovim iskazima ne postoje razlike zbog kojih bi se moglo zaključiti da su lažno svjedočili, ustvrdilo je sudsko vijeće pod predsjedanjem suca Siniše Pleše.

Sud nije uvažio tvrdnju obrane da je riječ o uroti koja je išla preko visokih državnih struktura, medija i organiziranog kriminala te da su svjedoci lažno svjedočili.

Obrana je, naime, tvrdila da su dvije svjedokinje lagale jer mrze Zagorca - jedna jer ju je navodno ostavio bez posla, a druga jer joj nije plaćao liječenje. No, sud je ustvrdio da te dvije stvari nisu dovoljan motiv da bi lažno svjedočile.

U obrazloženju presude, na koje se stranke mogu žaliti Vrhovnom sudu, navodi se i da je iz dokaza vidljivo kolike je široke ovlasti Zagorec imao u obavljanju dužnosti pomoćnika ministra obrane zaduženog za logistiku, odnosno nabavku oružja i opreme. To su, po ocjeni suda, potkrijepili i svjedoci.

Sud je nadalje zaključio i da su lažne tvrdnje obrane da je Josef Rothaichner, njemački trgovac oružjem koji je 1993. Zagorcu donio dragulje, bio samo kurir.

Riječ je o trgovcu oružjem, što potvrđuje i dokumentacija po kojoj je on Hrvatskoj isporučivao helikoptere, a sasvim je razumljivo da on to nije želio priznati sudu jer je Hrvatska bila pod embargom na uvoz oružja, smatra sudsko vijeće.

Vjerodostojnost Petračevog iskaza, za sud potvrđuje pismo koje je iz zatvora poslao novinaru i suvlasniku tjednika "Nacional" pokojnom Ivi Pukaniću.

Činjenica da je Petrač, koji je na odsluženju šestogodišnje zatvorske kazne zbog sudjelovanja u otmici Zagorčeva maloljetnog sina, osobno zainteresiran da Zagorec bude zatvoren, ne dovodi do zaključka da je lažno svjedočio, stoji, među ostalim, u obrazloženju presude.

Tvrdnju obrane da su Šiprak i Barbarić suradnice tužiteljstva sud je odbacio, zaključivši da tu ništa nije sporno jer su one po zakonu i bile dužne surađivati s Državnim odvjetništvom.

Zagorec je osuđen zbog zlouporabe položaja i ovlasti, a kazneno djelo je počinio samim tim što se nije razdužio odlazeći 2000. s dužnosti nego je dragulje uzeo sa sobom.

Za to kazneno djelo moguća je kazna od jedne do deset godina. Pri određivanju sedmogodišnje kazne olakotne okolnosti za Zagorca bile su njegova dosadašnja neosuđivanost i doprinos u obrani Hrvatske, s obzirom na odgovornu dužnost koju je obnašao.

No, očigledno je da ste to pritom koristili za osobni probitak i vlastito bogaćenje. Bili ste časnik i trebali ste časno obavljati svoju dužnost, a to niste činili, kazao je sudac Pleše, čiju je presudu Zagorec šutke saslušao.

Uz zatvorsku kaznu Zagorcu će se, ako presuda postane pravomoćna, oduzeti imovina u vrijednosti pet milijuna američkih dolara, odnosno 39,4 milijuna kuna koliko su vrijedili ukradeni dragulji.

Zbog "afere dragulji" Zagorca je početkom listopada prošle godine Austrija, gdje je posljednjih godina živio, izručila Hrvatskoj, a on se od tada nalazi u pritvoru zagrebačkog zatvora u Remetincu u koji je i vraćen nakon čitanja presude. (hina/metro-portal)

02.03.2009. 06:23:54
Novi komentar
nužno
nužno