Zabrinutost za naftnu potražnju
Khelil iz OPEC-a na Svjetskom naftnom kongresu govorio o ulaganju u proizvodnju nafte
Predsjednik Organizacije zemalja izvoznica nafte (OPEC) Hakib Khelil jučer je prenio zabrinutost naftnog kartela u vezi s budućom potražnjom za naftom koja, po njima, možda neće biti dovoljno snažna da bi opravdala ulaganja s ciljem povećanja naftne proizvodnje.
- Nas zabrinjava sigurnost potražnje - kazao je Khelil, ujedno i alžirski ministar energetike, sudionicima Svjetskog naftnog kongresa u Madridu.
Istaknuo je kako su prisutne velike neizvjesnosti u pogledu golemih ulaganja u infrastrukturu kako bi se povećala proizvodnja zemalja članica OPEC-a, koje proizvode 40 posto svjetske nafte. Cijene nafte na svjetskim tržištima jučer su dosegnule nove rekordne razine iznad 143 dolara po barelu u vrijeme dok javnost diljem svijeta sve više negoduje zbog rastućih cijena goriva, a raste i zabrinutost o njihovom utjecaju na inflaciju i gospodarski rast.
Gospodarski razvojVećina ekonomista i Međunarodna agencija za energetiku očekuju da će naftna potražnja nastaviti rasti uslijed gospodarskog razvoja na području Azije i Bliskog istoka. Iako postoje naznake slabljenja potražnje za naftom na razvijenim tržištima, Kina, Indija i ostala brzorastuća gospodarstva više će nego nadoknaditi ta smanjenja.
Zemlje potrošači pozivaju zemlje članice OPEC-a da povećaju proizvodnju i žele da se povećaju ulaganja u buduće kapacitete kako bi se snizile cijene na tržištu, no Khelilove izjave naglašavaju otpor tom zahtjevu u mnogim zemljama proizvođačima.
Neizvjesnost u vezi s budućom potražnjom javlja se zbog sve većih ulaganja u alternativne izvore energije, utjecaja očuvanja energije, usporenog gospodarskog rasta i pojačane potrage za rezervama nafte u zemljama izvan OPEC-a. Svaki od tih čimbenika mogao bi smanjiti buduću potražnju za naftom iz OPEC-a, a kartel se mora uvjeriti u vjerodostojnost argumenata o budućoj potražnji, kazao je Khelil.
Istaknuo je također da su previranja na financijskim tržištima, koja su dovela do snižavanja procjena gospodarskog rasta i mogućnosti recesije u Sjedinjenim Državama, već imala utjecaja na ulaganja u naftnu proizvodnju i rafinerije. Khelil, općenito tvrdolinijaš u tome kartelu, predvodi članice te organizacije koje za rekordne cijene nafte okrivljuju spekulatore i slabi dolar. (HINA)
Novi komentar