« Biznis
objavljeno prije 17 godina

U siječnju inflacija 6,2% viša nego prošle godine

Cijene hrane dovele do najviše stope u osam godina

Više o

poskupljenje

,

inflacija

Cijene dobara i usluga koje se koriste za osobnu potrošnju, mjerene indeksom potrošačkih cijena, u Hrvatskoj su u siječnju ove u odnosu na prosinac prošle godine bile u prosjeku više za 0,7 posto, dok su u odnosu na siječanj prošle godine više za 6,2 posto, objavio je Državni zavod za statistiku.  

Hrana i stanovanje

To je najviša stopa inflacije na godišnjoj razini u proteklih osam godina, odnosno od početka 2000. i praćenja inflacije   metodologijom indeksa potrošačkih cijena. Na takav je rast najviše utjecao rast cijena prehrane koje su u siječnju ove u odnosu na siječanj prošle godine više za 12 posto.

Galop artikalaVoće je u siječnju u odnosu na prosinac poskupjelo za 8,2 posto, povrće za 4,6 posto, a kruh i žitarice za 3,6 posto.
U odnosu na isto razdoblje lani, cijene ulja i masti porasle su za 31,8 posto, voća za 24,8 posto, povrća 19 posto, mlijeka, sira i jaja 17 posto, a kruha i žitarica 13,9 posto.  

U godišnjem prosjeku potrošačke su cijene porasle za 3,3 posto. Najveći doprinos povećanju indeksa potrošačkih cijena na mjesečnoj razini dale su cijene prehrane koje su u siječnju u odnosu na prosinac više za 2,2 posto.

Cijene stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva u siječnju su u odnosu na mjesec prije bile u prosjeku više za 2,4 posto, pri čemu su cijene grijanja porasle za 13,6 posto, cijene opskrbe vodom za 7 posto, odvoza smeća i otpada za 6,6 posto, a tekućih goriva za 3,2 posto.

Zdravstvo i promet

U odnosu na prosinac prošle godine, u siječnju ove cijene zdravstva porasle su za prosječno 3,2 posto zbog rasta cijena lijekova, medicinskih proizvoda i medicinskih usluga, a cijene prometa za 1,3 posto zbog viših cijena gradskog i cestovnog prijevoza, parkiranja, goriva i maziva, rezervnih dijelova te održavanja i popravaka automobila, vozačkih ispita, korištenja autocesta ta cijene motocikala.

Cijene prometa u prosjeku su više za 5,7 posto, pri čemu cijene goriva i maziva za osobna vozila bilježe rast za 11,9 posto. Na rast cijena stanovanja, vode, energije, plina i drugih goriva od 4,9 posto ponajviše je utjecao 7,9-postotni rast cijena opskrbe vodom i različitih komunalnih usluga. (Hina) 

19.02.2008. 00:26:50
Novi komentar
nužno
nužno